Teoman DAL

Burun estetiği ameliyatı oldukça ayrıntılı bir operasyondur. Günümüzde yapılan çalışmalar ve teknolojik gelişmeler sonucunda burun estetiği ameliyatı sonuçları hastaları memnun etmektedir. Ameliyatın başarısını etkileyen faktörler; doktor seçimi, ameliyat planlaması ve ameliyat sonrası bakımdır.

Burun estetiği olmaya karar veren hastaların doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte çok ayrıntılı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Arzu edilen burun şekline yakın operasyonlar gerçekleştiren doktorların mümkün ise canlı örnekleri görülmelidir.

Aynı zamanda alanında uzman ve tecrübeli cerrahların tercih edilmesi gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı günümüzde yüksek teknolojik cihazlar ile uygulanmaktadır. Bu nedenle oldukça konforlu bir şekilde ilerleyen süreçte doktorun sanatsal ve estetik bakış açısına sahip olmasının yanı sıra teknik imkan ve donanımlarını en iyi şekilde kullanabiliyor olması da önemlidir.

Burun ameliyatı olacak kişilerin çevresinde burun ameliyatı yaptırmış kişilerden tavsiye alması da uygun doktorun bulunmasında önemlidir. Aynı zamanda ameliyatı uygulayacak doktorun burnun fonksiyonel özelliklerinin de korunmasını sağlaması gerekmektedir. Aksi halde koku duyusunun yitirilmesi ya da solunumun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde birtakım problemler açığa çıkabilmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir planlama süreci yaşanmaktadır. Bu süreçte doktor ile hastanın iletişimi, hastanın arzu ve istekleri ile doktorun uygulayabileceği işlemler ortak paydada buluşmalıdır. Bu süreçte teknolojinin imkanlarından faydalanan 3 boyutlu görüntülü sistemler ile ameliyat sonrası görüntüyü nesnel bir şekilde öngörülmesini sağlayan doktorların tercih edilmesi de ameliyat sonrasındaki tatmin oranını arttıracak niteliktedir.

Burun estetiği ameliyatı solunum problemleri yaşanabileceği ya da koku duyusunun kaybedilebileceği tehlikeleri ile oldukça riskli bir operasyon sürecidir. Bununla birlikte ilk ameliyat sürecinde başarı elde edilemediğinde uygun bir süre geçtikten sonra ikinci burun ameliyatı uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki revizyon ameliyatı olarak tanımlanan ikinci burun ameliyatlarının başarı oranı ilk ameliyatın başarı oranından çok daha düşük olmaktadır. Bu nedenle revizyon ameliyatına gerek kalmayacak şekilde burun tasarımı uygulanmalıdır. Aksi halde burun estetiği yaptıran kişide birtakım sağlık sorunları açığa çıkabilmekte ve yeni burun şeklinden memnun olmayabilmektedir.

Burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin mutlaka gerekli oranda araştırma yapması ve birden fazla cerrah ile yüz yüze görüşme sağlaması önerilmektedir.

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler