Teoman DAL

En yaygın olarak uygulanan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği hem burnun şeklini değiştirmek hem burun ile ilgili sağlık problemlerini gidermeye yönelik bir işlemdir. Yüz ile olabilecek en uyumlu ve orantılı görünüm kazandırılacak şekilde burnun büyüklüğü ve şekli değiştirilir. Bu işlem sırasında burundaki pürüzler ve eğrilikler giderileceği için nefes alış verişte rahatlama olmasının yanı sıra burun estetiği ameliyatı doğrudan sinüzit, burun eti ve polip gibi nedenlere bağlı olarak da uygulanabilir.

Burun estetiği için yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiğinin çok tercih edilme sebeplerinden biri de burnun, yüzün en görünür yerinde konumlanmış olması ve ufak tefek bozukluklar ile orantısızlıkların bile yüzün şekli üzerinde büyük etkisi olmasındandır. Bu nedenle ergenler de dahil olmak üzere her yaş grubu için burun estetiği önem taşır. Ancak herhangi bir sağlık probleminden şikayet duyulmuyor ve burunda ciddi bir şekilsel bozukluk mevcut değilse burun estetiği ameliyatı 18 yaşından sonra tercih edilmelidir. Ergenlerde henüz gelişim süreci tamamlanmadığı için kişinin neden burun estetiği yaptırmak istediğine karar vermesi ve doğru karar verdiğinden emin olması daha zordur.

Burun estetiğinde doktor seçimi büyük önem taşır

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki teknikle yapılmaktadır. Kapalı teknik burun deliklerinden girilerek yapılır ve burun derisinde herhangi bir kesi açılmaz. İşlem doktorun görüş açısı dışında olduğu için bu teknikte doktorun deneyimi özellikle önemlidir. Açık teknikte ise burun ucundan ufak bir kesi ile burnun açılması sağlanır. İki teknik de başarılıdır. Hangi tekniğin tercih edileceği istenilen işleme ve doktorun hangi teknikte uzmanlaşmış olduğuna bağlıdır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşeceği için ağrı hissedilmez. Burun estetiği ameliyatı ortalama olarak 1-3 saat sürer. Günlük yaşantıya dönüş süreci de hızlıdır. Hasta bir ya da iki gün içerisinde taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı maddeler

 • Hem kanamayı önlemek hem de burnun şeklini almasında içerden destek olması açısından buruna 2-3 gün için tampon uygulanır. Bu süre içinde tamponlar alınana kadar ağızdan nefes alınmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında görülen morluk ve şişlikler normaldir ve bir hafta içerisinde geçer. Yüzü darbelerden korumaya her zamankinden daha çok özen gösterilmelidir.
 • Hastanın rahat etmesi için birkaç gün yüksek yastık kullanılması tavsiye edilir.
 • Ameliyat sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Yumuşak, kolay çiğnenebilen gıdalar tüketilmelidir.
 • Aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.
 • Burnu temizlerken sert hareketlerden ve burnu sümkürerek temizlemekten kaçınılmalıdır. Ancak sümkürmek durumunda kalındığında her iki burun deliği de açık olacak şekilde nazik bir şekilde yapılmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki ilk günler televizyon izlemek, kitap okumak gibi efor sarf ettirmeyi gerektirmeyen aktivitelerle, dinlenerek geçirilmelidir. Ayrıca ameliyattan sonraki iki hafta eğilmekten, ıkınmaktan ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.
 • Mümkünse ilk bir ay doğrudan güneş ışınına maruz kalınmamalıdır. Ameliyattan sonra dışarı çıkarken güneş kremi kullanılması gerekmektedir.
 • Hapşırma ihtiyacı hissedildiğinde ağız açık bir şekilde hapşırılmalıdır.
 • Burnun yeni şeklinin son halini alması zaman alacağı için ameliyattan sonraki süreçte en az üç ay gözlük kullanılmamalıdır.
 • Tamponlar çıkarıldıktan sonra burun, kulak temizleme çubuğuna doktorun önerdiği merhem sürülerek temizlenmelidir. Bu işlem günde 2-3 kez nazik hareketlerle yapılmalıdır. Burun içi merhemle temizlenirken kulak temizleme çubuğu burun deliklerinden yukarı doğru itilmemelidir. Ayrıca doktorun önerdiği burun spreyi ile burun içi yıkanmalıdır.
 • Burun ameliyatının ardından diş fırçalamaya da dikkat edilmelidir. Dişler yumuşak bir fırça yardımı ile yavaşça fırçalanmalıdır.
Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler