Teoman DAL

Burun yüz bölgesinin odağında olması ve kemikli bir yapıya sahip olması nedeniyle yüz çehresini belirleyen bir organdır. Aynı zamanda burun bölgesindeki herhangi bir anatomik ve estetik problem kişinin mutsuz olmasına ve özgüven problemlerine neden olmaktadır. Burun, estetik anlamda önemli olmasının yanı sıra solunumun başlangıcı olması ve koku duyusunun alınması sebebi ile de fonksiyonel açıdan oldukça önemli bir organdır. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilerin cevaplaması gereken birtakım sorular bulunmaktadır.

Burnumda Fonksiyonel Problemler Var mı?

Burun tıkanıklığı, burun eğriliği, septum deviasyonu, burun eti büyümesi, polip ya da sinüzit gibi problemler burnun fonksiyonel özelliklerini olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süreçte kişinin total sağlık durumunu etkileyecek problemlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen kişilerin doktorlarına öncelikle yaşadıkları problemleri bildirmeleri gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Olmak İçin Uygun Bir Yaşta mıyım?

İnsanlarda kemik gelişimi ergenlik dönemi ile birlikte sona ermektedir. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen kişilerin 18 yaşını aşmış olmaları gerekmektedir. Ancak kaza, düşme ya da çarpma gibi travmatik olaylar nedeni ile burun estetiği ameliyatına ihtiyaç duyan ve 18 yaş altında olan hastalara aile rızası ile uygulama yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatını Hangi Mevsimde Olmalıyım

Eski zamanlarda burun estetiği ameliyatının sonbahar ve kış aylarında uygulanması tercih edilmekteydi. Bunun sebebi alerjik reaksiyonlardan, güneş ışınlarından ve sıcak havadan korunmaktı Ancak günümüzde teknik imkan ve donanımlar burun estetiği ameliyatının her mevsimde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatına İhtiyacım Var mı?

Burun estetiği ameliyatlarında amaç kişinin burnuna çevresindeki diğer organlarla orantılı bir büyüklükte, estetik ve doğal bir görünüm kazandırmaktır. Hali hazırda burnunda anatomik bozukluk olmayan, büyüklüğü diğer organlarla orantılı olan kişilerin çok küçük uygulamalar yaptırarak arzu ettikleri görüntüye kavuşmaları sağlanabilmektedir.

Burun ameliyatı olacak kişilerin ameliyat sonrası iyileşme sürecinde nitelikli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Bu süreci konforlu bir şekilde geçirecekleri bir ortam hazırlanması gerekmektedir.

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler