Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Burun Nebulizatörü ile İlaç Uygulamaları

Burun Nebulizatörü ile İlaç Uygulamaları

Burun Nebulizatörü ile İlaç Uygulamaları

Burun Nebulizatörü ile Burun ve Sinüs İçi İlaç Uygulamaları

Burun ve burun çevresi sinüslerin kronik iltihaplarında ve özellikle yaygın polipli hastalarda ameliyat öncesinde ve sonrasında ilaç tedavilerinin uzun dönemler kullanılması gerekmektedir.

Ağız yolu ile alınan ve kan ile bütün vücuda dağılan ilaçların çeşitli yan etkilere yol açabilmesi yanında sprey olarak kullanılan ilaçların burun ve sinüslerde yeterince etkili olmaması burun içinden daha etkili ilaç uygulaması yapabilen teknolojilerin gelişmesini sağlamıştır.

Bu amaca yönelik olarak kullanılmaya başlanan ilk cihazlar ile ilaçların sinüslere etkili şekilde ulaştırılamaması ya da solunum yolu ile akciğerlere yüksek miktarlarda kaçarak kan dolaşımına girmesi gibi problemler yaşanırken yakın zamanda geliştirilen burun nebulizatörü teknolojisi ile ilaçların büyük partiküller halinde bütün sinüslere yüksek konsantrasyonda ulaşması ve bu esnada akciğerlere kaçışının önlenmesi sağlanmıştır.

Hastalar tarafında ev ortamında kolayca kullanılabilen bir cihaz olan burun nebulizatörünün özellikle faydalı olduğu hasta grupları;

  • Nazal polip nedeni ile yapılan ameliyat sonrasında tedavi uygulanan hastalar,
  • Sinüs ameliyatı sonrası ameliyat bölgesinde standart tedaviler ile kontrol edilemeyen enfeksiyon oluşan hastalar,
  • Çeşitli nedenlerle ameliyat olamayan ve standart tedavilerle iyi sonuç alınamayan kronik sinüzit ve burun polibi olan hastalar,
  • Alerjik nezlesi olan hastalardır.