Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
çocuklarda alerjik rinit

Çocukluk Çağında Alerjik Rinit

çocuklarda alerjik rinit

Çocukluk çağında en sık karşılaşılan kronik problemlerden biri olan alerjik rinit; burun akıntısı, hapşırık, gözlerde yaşarma, damak ve gözlerde kaşıntı gibi semptomlara neden olmaktadır. Bu problem çocukların yaşam kalitelerini düşürmekle birlikte aynı zamanda fiziksel gelişimlerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocukluk çağında yaşanılan şikayetler üzerine tanı yöntemleri arasında ayrıntılı bir fizik muayene, cilt üzerinden yapılan alerji testleri ve sağlık öyküsünün değerlendirilmesi bulunmaktadır. Son yıllarda sıklıkla yaşanılan alerjik rinit problemleri dünya nüfusunun yaklaşık %40’ını etkilemektedir. Bu artışın genel sebepleri tartışılmakla birlikte; kilo alımı, doğal olmayan ürünler ile beslenme, hava kirliliğinin artması gibi düşünceler bulunmaktadır.

Alerjik Rinitin Nedenleri

Alerjik rinit probleminin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Erkek çocuklarda daha sık görülen alerjik rinitin nedenleri arasında genetik faktörler de bulunmaktadır. Ailede alerjik bünyeye sahip olan kişi veya kişilerin bulunması alerjik rinit probleminin görülme riskini de arttırmaktadır. Ev ortamının yeterince temiz olmaması, nemli olması, küflü olması da alerjik rinit problemine neden olmaktadır. Aynı zamanda bahar aylarında doğan kişilerin alerjik problemler yaşanma olasılığını yükseltmektedir. Sigara dumanına maruz kalınması, farklı alerjen maddeler ile birlikte yaşama, hava kirliliği, koku içeren kimyasal maddelerin kullanımı da alerjik rinit problemlerine neden olabilmektedir.

Çocuklarda alerjik rinit tanısı konulabilmesi için fizik muayene yapılmakta ve alerji testi uygulanmaktadır. Alerji testi 1 yaşından itibaren uygulanmaktadır. Alerji testleri kan ve cilt yolu uygulanabilmektedir. Kandaki IgE düzeyinin yüksek çıkması ise bünyenin alerjik olduğunu göstermektedir.

Çocuklarda Alerjik Rinit Tedavisi

Çocuklarda alerjik rinit tedavisi yetişkinlerde de olduğu gibi öncelikle korunma tedavisi ile başlamaktadır. Alerjik reaksiyona yol açabilecek maddelerden uzaklaşılması alerjik rinit tedavisinin ilk aşamasıdır. Daha sonraki süreçte ise ilaç tedavisine geçilmelidir. İlaç tedavisinin mutlaka doktor tarafından yürütülmesi gerekmekte ve ayrıntılı bir muayene sonrasında uygulanması gerekmektedir. İlaç tedavisinin cevap vermemesi durumunda ise aşı tedavisine geçilmektedir. Aşı tedavisinin uygulanma amacı çocuk hastanın bünyesinin alerjen maddelere karşı bağışıklık geliştirmesidir.

Çocuklarda alerjik rinit problemlerinin gerek fiziksel gelişimi açısından gerekse özgüven açısından olumsuz etkiler.