Teoman DAL

Burun estetiği ameliyatlarında eskiden burnun estetik operasyon geçirip geçirmediği burun ucundan belli olmaktaydı. Dinamik burun estetiği ile burnun yapılı olduğunun belli olması ve doğallıktan uzak bir görünümü olması gibi problemler eskide kalmıştır.

Dinamik Burun Estetiği

Doğal burun yapısına göre burnun yüzdeki mimiklere göre hareket etmesi gerekir. Eskiden gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatlarında burun ucu hareketsiz bir şekilde sabitlenmektediydi. Başka bir deyişle burun estetiği, ameliyattan sonra burun ucunun kıkırdak doku ile birlikte uzanması sonucu yüzdeki mimiklere rağmen sabit görünümü değişmemekteydi.

Dinamik burun estetiğinde kişinin ameliyattan önce gülerken, konuşurken ve ağlarkenki burun hareketleri incelenir ve buna dayanarak stratejik bir planlama yapılır. Hatta ameliyattan önce kişinin 8 farklı açıdan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekilerek burun ucu görüntüleri alınır. Burun ucu ile kıkırdak dokunun arasındaki bağlantı doğru bir şekilde analiz edilmelidir. Bu planlar sonucu burun ucu hareketli kalacak şekilde ameliyat tamamlanır.

Dinamik burun estetiği kişinin yüz hatlarına göre yapıldığı için son derece doğal ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Dinamik burun estetiği uygulamasında burun ucunun hareket etmesini sağlayan bölgelere, bu mekanizmaya ve kas dokularına zarar vermeyecek şekilde dikiş atılır. Böylece ameliyat sonrasında da burun ucu sağa, dola, yukarı ve aşağı rahat bir şekilde hareket ettirilebilir. Dinamik burun ucu estetiği, burun yapısı uygun olan hastalarda kapalı teknik burun ameliyatlarında da uygulanabilmektedir.

Dinamik burun estetiğinden sonra burun ucu, yüz kasları ile birlikte uyum içinde hareket edeceği için bu teknik sayesinde bir kişinin burnunun estetikli olup olmadığını anlamak zorlaşmıştır. 

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler