Teoman DAL

Burun estetiği günümüzde deneyim ve gelişen teknolojilerin sonucu hiçbir iz bırakmadan gerçekleştirilen bir operasyon olmasına rağmen, geçmişten gelen alışkınlıklardan ötürü bazı hastalar hala bu konuyla ilgili soruişaretleri taşımakta ya da iz kalmasından çok korkmaktadılrlar. Kapalı teknik ile yapılan burun estetiğinde işlem burundan kesi açılarak değil, burun deliklerinden girilerek yapıldığı için iz kalma gibi bir olasılık yoktur.

Kapalı Burun Estetiğinin Önemi

Burun estetiği açık ve kapalı olmak üzere iki teknikte gerçekleştirilebilen bir işlemdir. 

Kapalı teknik ile her türlü burun estetiği problemni gidermek mümkündür. Günümüzde her iki teknik de geçerliliğini korumakta ve uygulanmaktadır. Aradaki esas fark ameliyat sonucunda ortaya çıkan görünüm değil ameliyat esnasındaki uygulanan teknik ayrımdır. Açık burun ameliyatıda burun tabanına (burun delikleri arasına) bir kesi açılır ve burun derisi kaldırılır. Bu nedenle adı açık tekniktir. Kapalı teknikte ise işlem burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilir. Kapalı teknikte yapılan kesi işlemleri sadece burnun içindedir bu nedenle iz kalma olasılığı yoktur. Kapalı burun estetiğinin en önemli avantajı budur. Bu sayede cilt ve yumuşak doku çok az hazar görür ve iyileşme daha hızlı gerçekleşir. 

Kapalı yöntem uygulaması adından da anlaşılabileceği üzere işlem doktorun görüş alanı dışında gerçekleştiği için daha çok tecrübe gerektiren bir operasyondur. 

Kapalı Burun Estetiğinde Kullanılan Tekniklerin Önemi

Açık burun estetiğinde cerrah burnun iç yapısını işlem sırasında rahatça görebilir. Bu nedenle cerrah için daha avantajlı bir teknik olup, öğrenmesi ve uygulaması kolay olduğundan özellikle eğitim aşamasında tercih edilmektedir. Ancak pek çok cerrah öğrenim yıllarında alıştıkları bu tekniği uygulamaya ilerki dönemlerde de devam ederler. 

Cerrahlar genellikle açık veya kapalı olmak üzere ikisinden birinde deneyim kazanarak devam ederler. Burun estetiği ameliyatının hangi teknik ile gerçekleştirileceği hastanın burun yapısına bakılarak ve doktorun deneyimine bağlı olarak karar verilir. Kapalı burun estetiği iz kalmama avantajının yanı sıra uygulaması biraz daha zor bir işlem olduğu için uygulayacak cerrahın burun estetiği konusundaki tecrübesi ve el becerisinin önemi biraz daha öne çıkmaktadır. 

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler