Poyracık Sokak 37-A, Nişantaşı, İstanbul
Microdebrider Sistemleri

Microdebrider Sistemleri

Microdebrider Sistemleri

Endoskopik sinüs cerrahisinin başarılı olmasında en önemli etken ameliyat sonrasında sinüslerin içerisinde ve özellikle sinüs boşalma kanallarında normal fonksiyon gören sağlıklı mukozanın yeniden oluşmasıdır.

Ameliyat sırasında sinüsleri döşeyen mukozanın tamamen sıyrılıp çıkartılması durumunda iyileşme sırasında bazı bölgelerde mukoza özelliği olmayan yara iyileşme dokularının oluşması ya da yeni oluşan mukozanın mukus transport özelliğinin bozuk olması nedeni ile ameliyat sonrasında da sorunlar yaşanabilmektedir.

Özellikle alın sinüsünün buruna bağlandığı dar bölgede (frontal reses) hastalıklı dokular temizlenirken sağlam mukozanın da çekilerek sıyrılması ya da hasar görmesini takiben iyileşme sırasında bu bölgede oluşan mukoza özelliği taşımayan yara iyileşme dokularına (skar) bağlı olarak ameliyatın başarısız olmasına ve çoğu zaman tekrar ameliyat gerekliliği oluşmasına neden olabilmektedir.

Sinüs ameliyatları sırasında hastalıklı mukozaya müdahale edilirken sağlıklı mukozanın azami oranda korunması hem ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırmakta hem de sinüslerde tekrar problem yaşanma ihtimalini azaltmaktadır. Bu amaca yönelik olarak geliştirilen en önemli teknolojik cihazlar microdebrider sistemleridir. Traşlayıcı anlamında Shaver olarak ta adlandırılan microdebrider sistemleri ameliyat sırasında ameliyat bölgesinde aynı anda yıkama, vakum ile temizleme ve hastalıklı dokuları hassas bir şekilde keserek temizlenmesi fonksiyonlarını yerine getirerek ameliyatın net görüş altında, hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadırlar.