Teoman DAL

Sinüzit; sinüslerin birtakım nedenler ile iltihaplanması sonucunda açığa çıkan bir hastalıktır. Burun bölgesinde bulunan hava boşluklarının şekil bozukluğu, deviasyon ya da alerjik nedenler ile iltihaplanması kişide; baş ve yüz ağrısına, burun tıkanıklığına, geniz akıntısına ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek ciddi problemlere neden olmaktadır.

Sinüzit; oluşum nedenleri ve ciddiyetine bağlı olarak farklı şekillerde tedavi eidlebilmektedir. Cerrahi yöntemler ile de tedavi edilebilen sinüzit probleminin tekrarlanmaması için yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak gerekmektedir. 

Sinüzit Tedavisinde Ameliyat Seçeneği

Sinüzit tedavisinde ameliyat seçeneği kronik rinosinüzit problemlerinde tercih edilmektedir. Sinüs boşluklarındaki enfeksiyon ve iltihapların temizlenmesi, sinüs kanallarının iyileştirilmesi ve sinüs dokusunun tedavi edilmesi amaçlanan sinüzit ameliyatları genellikle kesi açılmadan endoskopik yöntemler ile konforlu bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu sayede daha az şişlik oluşmakta, kanama problemi yaşanmamakta ve hızlı bir şekilde iyileşme gerçekleşmektedir.

Sinüzit Ameliyatı 

Sinüzit ameliyatı oldukça riskli bir müdahaledir. Bu nedenle alanında uzman cerrahlar tercih edilmelidir. Aksi halde çeşitli kanamalar, ağrılar, burun ve geniz akıntılıları ve tat alma ile koku duyma fonksiyonlarında problemler yaşanabilmektedir. Ameliyat hazırlık sürecinde gerek ameliyatı gerçekleştirecek doktorun gerekse anestezi uzmanının kontrolü altında ilaç kullanılmalıdır. 

Genel anestezi uygulaması altında birkaç saat süren sinüzit ameliyatında genellikle hastanede kalınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Ameliyat sonrasında hastaların baş bölgelerinin dik tutularak yatak istirahatı yapmaları gerekmektedir. İyileşme süreci yaklaşık olarak bir hafta sürmektedir. Bu süreçte hastaların soğuk kompres uygulamaları ve burun ile yüz bölgelerini kaza, düşme, çarpma gibi travmalardan korumaları önerilmektedir. 

Sinüzit Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Sinüzit ameliyatının başarısını etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ameliyat öncesindeki tetkik ve muayene süreci, ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın bilgi ve tecrübesi ile ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecidir. Sinüzit ameliyatın da diğer ameliyatlarda olduğu gibi birtakım riskler bulunmakta ve birtakım komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Uzun süreli baş ağrıları

- Kanama

- Anesteziye bağlı komplikasyonlar

- Enfeksiyon ve poliplerin tamamının alınamamasına bağlı problemler

- Burun kanallarında kuruluk hissi

- Koku ve tat alma duyularının kaybı

- Üst dişlerde ve damakta uyuşma hissi

- Beyinde abse oluşumu ve sonrasında hasar

Sinüzit Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Sinüzit ameliyatına karar verilmeden önce hastanın sağlık öyküsü doktorun bilgisi dahilinde olmalıdır. Aynı zamanda gerekli teknik yöntemler ile ayrıntılı bir tetkik süreci yaşanmaktadır. Bu sayede iltihabın oluşum bölgesi ve sinüzite neden olan anatomik faktörler belirlenmektedir. Sinüzit ameliyatının planlaması genellikle yüksek teknolojik görüntüleme sistemi ile değerlendirme sonrasında gerçekleştirilmektedir. 

Sinüzit ameliyatyının gerçekleştirileceği gün hastanın 8 saat gıda almaması, herhangi bir ilaç kullanıyor ise mutlaka doktora danışması gerekmektedir. 

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Sinüzit ameliyatını gerçekleştiren cerrahın önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte evde iyileşme süreci ameliyatın başarılı bir şekilde sonlanması için büyük önem taşımaktadır. Baş bölgesi dik tutulmalı, doktorun reçetesindeki ilaçlar kullanılmalı, güneş ışınlarına direk maruz kalınmamalı, burun bölgesine yerleştirilen sargı ya da tamponlara herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. 

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler