Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Sinüzit Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Sinüs Ameliyatı Sonrası

Endoskopik sinüs ameliyatı bazı özel durumlar haricinde genel anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyattan sonraki erken dönemde ameliyat süresini de göz önünde bulundurarak 3-4 saat boyunca ağız yolundan sıvı veya katı gıda tüketilmemelidir. Bu sürenin ardından su ve yumuşak gıda alımına başlanabilir.

Anesteziden uyandıktan sonraki ilk 3-4 saat içinde yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Yatış pozisyonunuz ise baş kısmınız vücudunuza göre daha yüksek olacak şekilde ayarlanmalıdır. Kan basıncınızın ölçülmesinin ardından hemşire veya hasta bakıcı refakatinde yavaş ve kısa süreli olmak kaydı ile ayağa kalkıp yürümeye başlayabilirsiniz. Anestezinin etkileri tamamen geçmeden ve kan basıncı ile kalp ritminiz tamamen normalde dönmeden hızlı ve kendinizi yorabileceğiniz aşırıya kaçan hareketlerden uzak durulmalıdır.

Sinüs ameliyatlarında tampon kullanılmamaktadır. Bu nedenle ayağa ilk kalkış esnasında burundan koyu kıvamlı kanlı akıntı gelmesi normaldir. Boşalma kanallarının anatomik yerleşimi nedeni ile sinüslere biriken kan ve salgıların eğilme sırasında buruna boşalmalarından dolayı, doktor izin vermediği sürece sümkürülmemesi gerekmektedir. Burun temizliği tuzlu su içeren spreyler ile gerçekleştirilecek olup, bunun için doktor tarafından belirlenen bir süre zarfında şiddetli olmamak kaydıyla sümkürebilir, genze su çekerek burun içini temizleyebilirsiniz. Endoskopik sinüzit ameliyatından sonra önemli ağrı şikayetleri gözlenmemektedir. Basit ağrı kesicilerin yeterli gelmediği şiddetli ağrılarınızın olması beklenmeyen bir durumdur ve doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Endoskopik sinüzit ameliyatından sonra aynı gün taburcu olabilir ya da ameliyat günü hastanede kalabilirsiniz. Bu ameliyatınızın içeriğine bağlı olmakla birlikte yine de hastanede bir gün kalmanız önerilmektedir. Yara iyileşme süreci olan ilk 72 saatte kanama riski olduğu için ağır kaldırılmamalı, ıkınmak gibi kan basıncını arttırıcı aktivitelerden ve sıcak ortamlardan kaçınılmalı, sıcak yiyecek-içecek maddeleri tüketilmemelidir.

Ameliyattan sonra 10-14 günlük antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu süre gerek görüldüğü takdirde uzatılabilir. Bu nedenle doktor söylemediği sürece hasta kafasına göre antibiyotik tedavisini bırakılmamalı veya dozunda değişiklik yapmamalıdır. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra burnu temizleyip, mukozayı nemlendiren steril tuzlu su içeren burun spreyleri de özellikle kabuklanmalar geçene kadar kullanılmalıdır. Alerjisi olan hastalar ise ikinci haftadan sonra kortizonlu spreylere başlatılır.

Ameliyat sonrasındaki bakım sürecinin önemi büyüktür. İyileşme süreci tamamlanana kadar 7-10 günlük aralıklarla kontrollere gidilmesi ihmal edilmemelidir. İlk bir ay içinde 3-4 kez pansuman yapılmalıdır. Özellikle de birinci haftanın sonundaki kabukların temizlendiği, sinüs içine yapışmayı önleyici materyaller konulmuşsa bunların alındığı, enfeksiyon kontrolünün yapıldığı ilk detaylı pansumanın gerektiği gibi yapılması oldukça önemlidir.