Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Tamponsuz Burun Ameliyatı

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Önceki yıllarda gerek estetik gerekse fonksiyonel amaçla gerçekleştirilen burun ameliyatlarında tampon kullanılmaktaydı. Ancak burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin korkulu rüyası olan burun tamponlarına ihtiyaç duyulmadan da ameliyatlar gerçekleştirilebiliyor. 

Burun içerisinde gerçekleştirilen ameliyatların sonunda yerleştirilen tamponlar kişiye hem rahatsızlık vermekteydi hem de çıkarılma aşamalarında kanama, ağrı ya da tansiyon düşmesi gibi problemler açığa çıkmaktaydı.

Bu nedenle birçok kişi bu konforsuz süreci yaşamamak için burun ameliyatlarını ertelemekteydi. Bugün tampon yerine kendiliğinden eriyen dikişler uygulanmakta ve kişinin ameliyat sonrasında ağrı ve acı çekmesinin önüne geçilmektedir. 

Tampon kullanılan burun ameliyatlarına oranla dikiş uygulanan burun ameliyatları yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar sürmektedir. Bunun sebebi ise burun içinin çok dar olması ve uygulanan dikişin özellikle arka kısımlara uygulanırken daha zor bir şekilde yapılmasıdır. 

Fonksiyonel amaçlı uygulanan deviasyon ameliyatlarında ise burun içerisindeki mukozayı yerleştirmek için burun tamponu yerine septal splint denilen silikona benzer bir materyalden üretilen burun içi destekler kullanılmaktadır. Burun tamponlarının neden olduğu baş ağrısı ya da basınç hissi splint kullanımında yaşanmamaktadır. Ancak splintlerin burun içerisinde tıkanma ve çıkarılış sürecinde kanamaya neden olma riski söz konudur. 

Burun içi zımbaları olarak tanımlanan ve yeni geliştirilen septal stapler ise burun ameliyatının sonucunda 1 dakikalık sürede burun içi mukozasının yeri tespit edilmesini sağlamakta ve yaklaşık 10 gün içerisinde eriyerek kaybolmaktadır. Böylece herhangi bir ek temizliğe ya da müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Yeni teknolojik imkanlar kullanılarak geliştirilen zımbalar; burun içerisinde büyük ekipmanlarla müdahale edilerek uygulanmasının bir sonucu olarak genellikle burun boşlukları geniş olan hastalarda tercih edilmektedir.