Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Nörotoksin Uygulamaları

Nörotoksin Uygulamaları

Nörotoksin Uygulamaları

Yüz Kırışıkları Neden Oluşur?

Yüzümüzdeki mimik kaslarının çalışması ile yüz cildimizde dinamik ( kas hareketine bağlı ) kıvrımlar, kırışıklıklar oluşturmaktadır. Bu mimik hareketlerinin yıllar boyunca sürekli tekrarlaması sonucunda ciltteki kıvrımların derinleşerek kas hareketi yokken de belirgin hale gelmesi ile statik çizgiler, kırışıklıklar ortaya çıkmaktadır.

Dinamik çizgiler en fazla alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde belirgin olmakta ve kişiye daha yaşlı, yorgun bir görünüm vermenin yanı sıra özellikle kaşlar arasında oluştuklarında çatık kaşlı, kızgın bir ifadeye neden olmaktadırlar.

Nörotoksin Enjeksiyonları

Nörotoksin, sinir uçlarına gelen uyarıların kaslara iletilmesini engelleyip sinir iletimini durdurmak yolu ile etki gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı mimik kaslarında hareketin azalmasını ya da tamamen durmasını sağlar.

Tıbbın birçok alanda uzun yıllardır yararlanılmakta olan  Nörotoksin  yaklaşık 15 yıldır yüzdeki mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan çizgilenmeleri ameliyatsız olarak azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır. Mimik kaslarına  nörotoksin  uygulanması yolu ile kas hareketleri zayıflatılarak, üzerlerindeki derinin katlanmasına bağlı oluşan ve zamanla derinleşen çizgilenmeler önlenmekte, sonuç olarak yaşlı ve kızgın yüz ifadesinde belirgin düzelmeler sağlamaktadır.

Nörotoksin tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri, gözlerin çevresi ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır. Nörotoksin ayrıca yanaklardaki gülme çizgileri ve boyun, çene kırışıklıklarının tedavisinde de başarı ile kullanılmaktadır. Nörotoksin ile yapılabilen bir diğer uygulama ise yorgun bir ifadeye neden olan kaş düşüklüğünün düzeltilmesi yani kaş şekillendirmedir (kaş kaldırma). Nörotoksin uygulamasından dinamik kırışıklıkların oluştuğu erken dönemlerde daha iyi sonuçlar alınırken kırışıklıkların zamanla derinleşmesi söz konusu olduğunda bunların tam olarak kaybolması için ilave olarak dolgu enjeksiyonları yapılması gerekebilmektedir.

Nörotoksin’in etkisi, uygulanan doza, kullanılan tekniğe ve kişinin kendi metabolizmasına bağlı olarak 4 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir. Ayrıca tekrarlayan uygulamalar ile kaslarda oluşan zayıflamaya bağlı olarak etki süresi daha da uzayabilmektedir. Nörotoksin’in etkisi sona erdiğinde ise uygulama öncesindeki duruma geri dönülmektedir.

Nörotoksin uygulamaları uzun yıllardır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etki rapor edilmemiştir. En sık yan etki uygulama alanlarında olabilecek oldukça küçük şişlik ve morarmalardır. Yanlış uygulamalar sonucu nadir olarak göz kapağı ya da kaşlarda düşme gibi istenmeyen sonuçlar görülebilse de bunlar toksinin etkisinin geçmesi ile birlikte kaybolmaktadır. Ayrıca uygulamanın sonuçları birkaç gün içinde belirginleştiğinde asimetrik mimikler ya da kaş kalkmaları görülebilse de bunlar hemen her zaman ilave uygulamalarla düzeltilebilmektedir. Nörotoksin’in etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlı olup uygulamadan sonra 3-7 gün içinde tam olarak ortaya çıkmakta ve 4-6 ay arasında bir süreçte yine tamamen kaybolmaktadır.

Aşırı Terlemede Nörotoksin Uygulaması

Nörotoksin son yıllarda hiperhidrozis olarak isimlendirilen koltuk altı, el ve ayaklarda aşırı terleme hastalığının tedavisinde giderek artan sıklıkta uygulanmaya başlamıştır. Aşırı terleme olan bölgelere yapılan nörotoksin enjeksiyonunu takiben 6-8 ay süre ile terleme önemli ölçüde engellenebilmektedir.

Bu konudaki Diğer Başlıklar

Dolgu Enjeksiyonları

Gözaltı Işık Dolgusu

İple Yüz Gençleştirme

Ultherapy – Ameliyatsız Yüz ve Boyun Germe

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Kaş Kaldırma

Yüz Germe – Facelift

Boyun Germe – Necklift

Kepçe Kulak Ameliyatı

Çene Estetiği

Fasial Plastik Cerrahi Nedir?