Teoman DAL

Burun estetiği ameliyatı öncesi planlama; operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanmasını ve kişinin hayalindeki burun şekline kavuşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu süreçte burun ameliyatı olmak isteyen kişinin burnu ile ilgili tüm fonksiyonel ve estetik şikayetlerini belirlemesi gerekmektedir. Bununla birlikte doğru iletişim kurabileceği ve isteklerine nitelikli karşılık verebilecek bir doktorun seçimi de ameliyatın başarısı için önemli rol oynamaktadır.

Burundan nefes almada zorluk çekip çekmediği, koku duyusunun nitelikli bir şekilde sürdürülüp sürdürülemediği, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ya da baş ağrısı şikayetlerinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin tamamı ameliyatı uygulayacak doktora bildirilmesi gerekmektedir. Burun estetiği ameliyatı sırasında bu fonksiyonel kusurlar da tedavi edilebilmektedir.

Estetik düşünceler, arzu edilen burun şekli, ameliyattan beklentiler de doktorla mutlaka ayrıntılı bir şekilde tartışılıp kesin kararlar alınmalıdır. Bu süreçte burnun fonksiyonel özelliklerinin kısıtlanma ya da yitirilme riski taşıyan hiçbir karar alınmamalıdır. Doktor ve hasta arasındaki anlaşma; ameliyat sonrasında hastanın yeni burun şeklinden memnun kalmasını sağlamaktadır.

Günümüzde burun estetiği ameliyatı öncesinde 3 boyutlu görüntüleme tekniklerinden faydalanılarak hastanın farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ve planlanan burun şekli birleştirilmekte ve ameliyat sonrasında açığa çıkacak görüntü hakkında bilgiler elde edilmektedir. Bu süreçte ideal burun boyutu ve şekli nitelikli bir şekilde hastanın fotoğrafı üzerinde belirlenmektedir.

Ameliyat öncesi değerlendirme hasta dik pozisyonda iken gerçekleştirilmektedir. Buna karşılık ameliyat ise yatar pozisyonda uygulanmaktadır. Ameliyat sırasında yapılan enjeksiyonlar ve oluşan ödem doğru karar verilmesini zorlayan faktörler arasındadır.

Burun estetiği ameliyatını uygulayacak olan cerrahın teknik bilgi ve becerisinin yanı sıra ameliyathane donanımları ve estetik sanatsal bakış açısının da bulunması gerekmektedir. Bir heykel tıraş bakış açısına sahip cerrah, hastasına ameliyat öncesinde gerekli önerileri ve uyarıları nitelikli bir şekilde aktarabilir ve revizyon ameliyatına ihtiyaç kalmadan hastayı memnun edecek ve burnun fonksiyonel özelliklerini koruyacak şekilde burun şekli oluşturabilmektedir.

Burun ameliyatı yaptıracak olan kişilerin ameliyattan beklentileri ise gerçekçi olmalıdır. Burun sağlığı ve işlevsel özelliklerine herhangi bir zararı dokunacak uygulamanın gerçekleşmesi için ısrar etmemelidir. Aynı zamanda burun ameliyatı sonrasında elbette yüz çehresinde önemli bir değişiklik olacaktır ancak burun ameliyatı olan hiç kimse bambaşka bir insana dönüşmemektedir.

Doğal Bir Burun İçin Bunlara Dikkat Edin

Burun ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken bir nokta da ameliyat sonrasında burnun doğal bir görünüm kazanmasıdır. Ameliyat planlaması sırasında doktor ile birlikte karar alınırken bu konu önemsenmelidir. Öyle ki doğal bir görüntü sağlanması yüz bölgesindeki diğer organlar ile orantılı ve uyumlu olmasını sağlamaktadır.

Burun bölgesindeki kusurların tedavi edilmesi, burun eğriliğinin düzeltilmesi, burun ucunun kaldırılması ya da burun kanatlarının küçültülmesi gibi uygulamaların her biri aynı operasyon sırasında uygulanabilmektedir. Bu uygulamaların hangisinin gerçekleştirileceği de ameliyat öncesindeki planlama sırasında karar verilmektedir.

Burun ameliyatı öncesinde mutlaka çok iyi ve ayrıntılı bir araştırma yapılmalıdır. Sanat ve tekniğin bir arada doğal bir görünüm sağlaması için en uygun doktorun seçilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bilinenin aksine burnun küçük olması güzel olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle burnun fonksiyonel özelliklerine zarar verebilecek şekilde küçültülmemesi gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı olacak kişi erkek ise çok daha ciddi bir planlama yapılması gerekmektedir. Öyle ki planlama sırasında ya da ameliyat sonrasında yapılacak her hata hastanın feminen bir şekilde görünmesine neden olabilmektedir.

Önceki yıllar burun ameliyatı için mevsim önemli bir konuydu ancak günümüz teknik ekipmanları ile her mevsimde konforlu bir şekilde burun ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler