Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Kepçe Kulak Ameliyatı - Otoplasti

Kepçe Kulak Ameliyatı - Otoplasti

Kepçe Kulak Ameliyatı - Otoplasti

Toplumda oldukça sık karşılaşılan estetik problemlerden birisi olan kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi amacı ile yapılan ameliyatlar “otoplasti” olarak adlandırılmaktadır. 

Kulak kepçesinin gelişimi 4-5 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan bu durum özellikle çocukluk döneminde çevresel faktörlere bağlı olarak psikolojik problemlere yol açabildiğinden otoplasti ameliyatları genellikle okul dönemindeki çocuklarda uygulanmakla beraber ameliyatın hayatın herhangi bir dönemlinde yapılmasında sakınca bulunmamaktadır.

Tek ya da çift taraflı olarak yapılan otoplasti ameliyatları için küçük çocuklarda her zaman genel anestezi tercih edilmekte büyük çocuklarda ve erişkinlerde ameliyat lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılabilmektedir.

Kepçe kulak deformitesinde problem kulak kepçesi içerisindeki kıvrımların tam oluşmaması, kulak kepçesi iç kısmındaki kıkırdak bölümün fazla büyümesi ya da her iki durumun birlikte bulunması şeklinde olabilir. Başarılı sonuç alabilmek için ameliyat öncesinde detaylı bir değerlendirme yapılarak problemin içeriğinin tam olarak anlaşılması ve cerrahi işlemlerin mevcut problemlerin hepsini düzeltecek şekilde uygulanması gereklidir.

Ameliyat sonrasında ciddi ağrı şikayeti olmamakta, gerektiği durumlarda genellikle basit ağrı kesici ilaçlar yeteri olmaktadır. 

Ameliyat sonunda işlem yapılan kulaklar üzerine uygulanan bandaj ilk hafta içinde ihtiyaca göre birkaç kez değiştirilmekte takiben ilk bir ay boyunca yatarken kulakları uygun pozisyonda tutacak şekilde bandaj ya da kafa bandı kullanılması önerilmektedir. 

Bu Konudaki Diğer Başlıklar

Nörotoksin Uygulamaları

Dolgu Enjeksiyonları

Gözaltı Işık Dolgusu

İple Yüz Gençleştirme

Ultherapy – Ameliyatsız Yüz ve Boyun Germe

Göz Kapağı Estetiği – Blefaroplasti

Kaş Kaldırma

Yüz Germe – Facelift

Boyun Germe – Necklift

Çene Estetiği

Fasial Plastik Cerrahi Nedir?