Teoman DAL

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği günümüzde en sık yapılan ve olumlu sonuçları son derece yüz güldürücü olan kozmetik ameliyatlardan birisidir.

Ameliyatınızın estetik yönden olduğu kadar fonksiyonel yönden de başarılı olabilmesi yani ameliyat sonrasında burundan rahat nefes alabilmeniz için estetik ameliyat sırasında burun fonksiyonlarınızın dikkatli bir şekilde korunması çok önemlidir.  Ameliyat öncesinde burun içinde nefes almanıza engel olan eğiklik (deviasyon), burun eti büyümesi (alt konka hipertrofisi) ya da sinüzit gibi problemleriniz olması durumunda aynı ameliyat sırasında bunların da uygun tekniklerle çözülmesi gereklidir.

Yüzün orta kısmında en belirgin ve önemli anatomik ve estetik yapı olan burnun estetik ve fonksiyonel ameliyatlarında kullanılan cerrahi teknikler ve teknolojiler daha iyi görsel ve fonksiyonel sonuçlar alınması yanında ameliyat sonrasında daha hızlı ve konforlu iyileşme dönemi sağlamaya yönelik olarak sürekli gelişmektedir.

Burun ameliyatınızda günümüz ölçütlerine göre başarılı olarak kabul edilecek estetik ve fonksiyonel sonuçlar alınabilmesi için ameliyatınızı yapacak doktorunuzun  burun cerrahisi alanında son derece tecrübeli olması yanında bu konudaki güncel bilgileri, cerrahi teknikleri ve piezoelektrik (ultrasonik) cerrahi  gibi teknolojileri yakından takip edip uygulayabiliyor olması gerekir.

Burun estetik ameliyatlarında başarının en önemli ölçütü ise hasta mutluluğudur. Bu da ameliyat sonunda burnun arzu edilen görünümde olması ve rahat nefes alması ile mümkün olabilir.

Burun estetik ameliyatınızda arzu ettiğiniz görsel sonuçların elde edilebilmesi için ameliyattan beklentilerinizin ameliyat öncesinde doktorunuz tarafından tam olarak anlaşılmış olması oldukça önemlidir. Son yıllarda kullanılmaya başlanan üç boyutlu dijital görüntüleme sistemleri ameliyatın olası sonuçlarının dijital görüntüler üzerine uygulanması yolu ile sizin ameliyattan beklentilerinizi tam olarak ifade edebilmenize olanak sağlarken ameliyatınızı yapacak doktorunuzun da bu beklentileri karşılayacak müdahaleleri planlamasına yardımcı olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Burun estetiği olmadan önce, sizi bu ameliyata yönlendiren tüm şikayetlerinizi ameliyatınızı gerçekleştirecek doktorunuza belirtmeniz çok önemlidir.

Estetik açıdan düzeltilmesi istediğiniz problemlerin yanı sıra burundan nefes alma sorununuzun olup olmadığı, burun akıntısı, genze akıntı ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz var ise bu tarz problemlerinizi ameliyat öncesinde belirtmeniz, doktorunuza ameliyat sırasında burun bölgesindeki diğer problemlerinizin de çözümlenmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Burun şeklinizde kişisel olarak belirlediğiniz problemleri ve yapılmasını istediğiniz değişiklikler ile ilgili sorularınızı mutlaka doktorunuza danışınız ve birlikte fikir alışverişi yapınız. Ameliyattan beklentilerinizin mevcut yüz estetik oranlarınız ve normal burun fonksiyonlarınız ile uyuşup uyuşmadığı aynı zamanda cerrahi tekniklerle olabilirliği doktorunuz tarafından net olarak ifade edilmelidir. Ameliyat sonrası hayal kırıklarının yaşanmaması bu tartışmanın yeterince yapılması ve ameliyatı yapacak cerrahınız ile planlanan değişiklikler konusunda karşılıklı mutabakat sağlamanız ile mümkün olacaktır.

Bu aşamada fotoğraflarınız üzerinde belirlenmiş noktalarda yapılacak ölçümler, mevcut olan yüz ve boyun ölçüleriniz, burnunuzun yüzünüze göre uygun ölçüleri hesaplanabilmektedir.

Günümüzde hızla gelişmekte olan tıbbi teknolojiler ile ameliyat öncesinde bulunan mevcut problemler çok hassas bir şekilde değerlendirilebilmekte aynı zamanda burun ve yüz bölgesine yapılacak uygulamaların olası sonuçları oldukça gerçekçi bir şekilde üç boyutlu olarak görüntülenebilmektedir.

Ameliyat öncesi değerlendirmeleriniz ve fotoğraf çekimleriniz dik konumda yapılmasına karşın ameliyatın yatar pozisyonda yapılması, aynı zamanda ameliyat sırasında yapılan enjeksiyonların ve oluşabilecek cilt ödemi nedeni ile özellikle çıkarılacak doku miktarı hakkında karar vermek zorlaşabilmektedir. Bu nedenlerle ameliyatınızın uzun dönemde istenilen şekilde sonuçlanabilmesi için ameliyat öncesi gerekli hesaplama ve planlamanın yapılması ve ameliyatınız bu plan doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hastalar tarafından çok büyük olarak görünen bazı problemler basit bir cerrahi işlem uygulanarak düzeltilebilinirken çok küçük olarak algılanan bazı sorunlar ise zor ve uzun bir cerrahi müdahale ile kısmen düzeltilebilmektedir. Burun estetik ameliyatları sonrasında tam iyileşme sürecinin uzun sürmesi ve bu sırada etkili olan hastaya ait doku özellikleri, yaranın iyileşme özellikleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak tüm estetik burun ameliyatlarında ortalama % 5-15 oranında, iyileşmenin tamamlanmasının ardından ufak bir düzeltici operasyon daha yapmak gerekebilmektedir.

Açık ten rengi ve ince cilt yapısı olan hastalarda ileri derecede deformite düzeltilmesi ve greft uygulaması yapılması durumunda ikinci bir müdahale ihtimali artarken, cildi çok ince olmayan ve burunda karşıdan bakışta belirgin asimetrisi olmayan hastalarda bu ihtimal oldukça düşük olmaktadır. Karşıdan bakıldığında “C” ya da “S” şeklinde asimetrik ve eğri olarak görülen burunlarda tüm burun ve kıkırdak kemiklerinde asimetri olması nedeni ile iyileşmenin tamamlanması ve dokuların son şekillerini almaları sonrasında bir miktar eğikliğin yada asimetrinin fark edilmesi en sık karşılaşılan problemlerden birisidir. Bu tür problemlerin, iyileşme tamamlandıktan sonra  basit kamuflaj teknikleri ile giderilmesi genellikle en uygun yaklaşım olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekilenler Nelerdir?

Estetik amaçlı yapılan burun ameliyatı'nda birçok hastada burun sırtında var olan kemik ve kıkırdak çıkıntılar çeşitli yöntemlerle alınmakta, takiben doğal ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile burun kemikleri farklı yöntemlerle serbestleştirilerek birbirine yaklaştırılmaktadır. Burnun her iki tarafındaki kemikler üzerinde yapılan bu işlemlere bağlı olarak ameliyat sonrası gözler çevresinde şişme, mor renk değişikliği gibi sonuçlar görülebilmektedir. Günümüzde kemik ve yumuşak dokuya fazla hasar vermeden işlem yapılmasını sağlayan Piezoelektrik cihazlar gibi teknolojiler ve modern cerrahi teknikler sayesinde oluşan bu ödem ve kanamaya bağlı renk değişiklikleri eski zamanlara göre çok daha az oluşmakta ve 7-12 günde hemen tamamen kaybolmaktadır.

Herhangi bir özel durumla karşılaşılmadığı sürece buruna tampon konulması gerekmediğinden birçok hastada ameliyat tamponsuz olarak yapılabilmekte ve ameliyattan sonra tampona bağlı olarak oluşan baskı ve ağrı hissedilmemektedir.

Ameliyat sırasında burun etlerinde küçülmeyi sağlamak amacı ile yapılan ve kanama riski az olan uygulamalar dışında kanama riski olan herhangi bir cerrahi müdahale yapılmışsa ameliyat sonunda burun içine tampon konulması gerekebilmektedir. Bu durumlarda kullanılan tamponlar genellikle yumuşak bir sünger yapısında olup burunda tıkanıklık dışında ciddi bir problem yaratmamakta ve ameliyattan 2 gün sonra alınmaktadır.

Ameliyatın sonunda burunun dış bölgesine uygulanan bandaj ve plastik alçı ameliyat sonrası birinci haftada yenilenmekte ve genellikle 10. veya 12. günde tamamen çıkartılmaktadır.

Hareket etmeyen bir organ olması nedeni ile ameliyat sonrası burunda ciddi bir ağrı hissedilmemekte ve basit ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır.

Ameliyat sonrasında sıcak olmayan bir ortamda ve baş hafif yüksek olacak şekilde istirahat edilmesi önerilmektedir. İlk 24-48 saatte gözler üzerine aralıklı bir şekilde soğuk tatbiki yapılması şişliklerin ve morlukların artmasını engellemektedir.

Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde burunda oluşabilecek kabuklanma ve tıkanma için bir kez kontrol yaptırmak gerekebilir.

Burun estetik ameliyatı sonrası iyileşme zamanla olmakta ve iyileşme sürecinin tamamlanması yapılan ameliyatın tipine ve içeriğine göre 6-12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun ilk haftalarda daha çabuk, takiben yavaş yavaş şekil değiştirerek istenen sonuca ulaşılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde burnun görüntüsünün planlanan gibi olmaması son derece doğaldır, zamanla ödem azalıp cilt normal kalınlığına geldikçe burnun şekli de istenen yönde değişecektir. Benzer şekilde ameliyat sonrası erken dönemde tam istenilen sonucun görülmesi ise yapılan işlemlere ve kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılıklar gösterse de, zamanla istenenden daha değişik bir sonucun oluşma ihtimali akla gelmelidir. Burun şeklinde zaman içerisinde oluşan değişikliklerin ameliyatı yapan doktorunuzla birlikte izlenmesi en doğru yol olacaktır.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilecek Hususlar

İLGİLİ KONULAR

Burun Ameliyatı

Burun Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme

Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi

Burun ve Yüz Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme
Burun ve Yüz Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme

Günümüzde hızla gelişen tıbbi teknolojiler ile ameliyat öncesinde mevcut problemler hassas şekilde değerlendirilmekte aynı zamanda burun ve yüz bölgesine yapılacak…

GÖRÜNTÜLE
Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik amaçlı burun ameliyatlarında, mevcut estetik sorunlarının özelliklerine, hastanın doku özelliklerine, beraber müdahale gerektiren deviasyon, burun eti büyümesi, sinüzit gibi…

GÖRÜNTÜLE
Revizyon Ameliyatı
Revizyon Ameliyatı

Estetik burun ameliyatları sonrasında burunda oluşabilen eğilme, asimetri gibi anatomik problemler, burun tıkanıklığı gibi fonksiyonel sorunlar ya da oluşan görsel…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi
Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi

Burun estetik ameliyatları sırasında büyük burunların küçültülmesi, geniş burunların daraltılması ya da eğri burunların düzeltilmesi için burnun ½ üst bölümünü…

GÖRÜNTÜLE
Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler