Teoman DAL

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği; günümüzde en fazla tercih edilen ve uygulama sonuçları hastaları oldukça memnun eden estetik ameliyatlardan birisidir.

Burun estetiği ameliyatının estetik açıdan başarılı olması ile birlikte fonksiyonel açıdan da başarılı olabilmesi çok önemlidir. Ameliyat sonrası süreçte solunumun burundan sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve rahat nefes alabilmek için estetik ameliyat sırasında burun fonksiyonlarının korunması büyük önem taşımaktadır. Burun içinde solunuma engel olan polip, eğrilik (deviasyon), konka hipertrofisi adı verilen burun eti büyümesi ve sinüzit gibi problemler tespit edildiğinde burun estetiği ameliyatı sırasında bu sorunların da uygun tekniklerle çözülmesi burunun fonksiyonel özelliklerinin korunmasında etkilidir.

Yüz bölgesinin merkezinde en belirgin organ olan burun hem estetik hem de anatomik olarak büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda uygulanan burun estetiği ameliyatlarında kullanılmakta olan cihazlar ve teknikler çok daha iyi bir görsellik sunmasının yanı sıra işlevsel açıdan da başarılı sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda iyileşme sürecinin de daha hızlı ve konforlu olması sebebi ile ameliyat sonrası süreci de olumlu yönde etkilemektedir.

Burun ameliyatının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ameliyat olan kişinin burnunun yeni şeklinden mutlu olabilmesi için ameliyatı yapacak olan cerrahın; estetik cerrahi bilgisinin yanı sıra burun cerrahisi alanında da bilgi ve tecrübeli olması gerekmektedir. Güncel teorik bilgiler ile birlikte piezoelektrik (ultrasonik) cerrahi yöntemlerini de yakından takip ediyor olması ve uygulayabiliyor olması çok önemlidir. Hastanın istediği burun şekline en yakın sonucu çıkarmak için güncel olanın referans alınması gerekmektedir. Ne de olsa burun estetiği ameliyatının başarısı hastanın memnuniyeti ile doğru orantılıdır. Burun estetiği ameliyatının başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri de rahat nefes alınabilmesi ve koku duyusunun kaybedilmemesidir.

 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde istenilen görüntünün doktora çok net ve açık bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bununla birlikte son yıllarda kullanılmaya başlanan 3 boyutlu görüntüleme sistemi ile ameliyat sonrasında ortaya çıkacak görüntü simüle edilmektedir. Ameliyat öncesinde bu teknik yardımı ile burun şeklinin en doğal ve estetik görünüm kazanması sağlanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatından önce burun ile ilgili hem fonksiyonel hem de estetik anlamda tüm şikayetlerin doktora bildirilmesi gerekmektedir. Estetik açıdan arzu edilen noktalarla birlikte nefes alma ilgili problemler de doktorun bilgisi dahilinde olması gerekmektedir. Özellikle burun akıntısı, geniz akıntısı ya da baş ağrısı gibi şikayetler ameliyat sırasında tedavi edilerek giderilmelidir.

Burun estetiği öncesi önerilere açık olunması ve ameliyat sonrasında beklentilerin gerçekçi olması da ameliyat sonrasında tatmin düzeyini yükseltecektir. İstenilen işlemlerin cerrahi yöntemlerle uygulanıp uygulanamayacağı ile birlikte solunuma herhangi bir zarar verip vermeyeceği önceden tespit edilmelidir ki ameliyat sonrasında hem estetik hem de fonksiyonel kusurlar yaşanmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanın hayal kırıklığına uğramaması için doktor ile yapılacak işlemler ve sonuçları konusunda orta paydada buluşulmalıdır. Aynı zamanda hastanın fotoğrafları üzerinden uygun burun ölçülerinin de hesaplanması ameliyat sonrasında estetik bir görünüm kazanılmasında yardımcı olacaktır.

Teknolojinin günden güne gelişmesi ve tıp alanında da kullanılmaya başlanması ile geliştirilen görüntüleme sistemleri ile estetik ameliyat öncesi ve sonrası tasarımlar 3 boyutlu olarak görüntülenebilmektedir.

Ameliyat öncesinde çekilen fotoğraflar ve doktorun gerçekleştirdiği değerlendirmeler dikey pozisyonda yapılmaktadır ancak ameliyat yatay pozisyonda gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ameliyat aşamasında uygulanan enjeksiyonlar ve oluşabilecek cilt ödemi nedenleri ile uygulama karmaşık ve zor bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde mutlaka gerekli hesaplamalar ve tasarımlar yapılmalıdır.

Burun bölgesinin oldukça ayrıntılı olması, uygulanması istenilen en küçük bir işlemin çok uzun ve zor bir şekilde gerçekleştirilmesi sebebi ile burun estetiği ameliyatları sonrasında iyileşme süreci tamamlandıktan sonra düzeltici bir operasyona da ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu oran yaklaşık %5 - oranındadır ve ameliyat öncesi hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması ve ameliyat sırasında planlamalara sadık kalınması ile bu oran daha da düşürülebilmektedir. İnce cilt yapısına ve açık ten rengine sahip olan hastalarda burun estetiği ameliyatı sırasında yoğun bir şekilde deformite düzeltilmesi ile greft uygulamasının yapılması ikinci müdahale ihtimalini arttırmaktadır. Bununla birlikte karşıdan bakıldığında ‘C’, ‘S’ şeklinde asimetrisi bulunan ve eğri olan burunlara kıkırdak ve kemik dokunun düzeltilmesi işlemi bir hayli karmaşık olması sebebi ile ameliyat sonrasında (revizyon) ameliyatına ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durumlarda iyileşme sürecinin tamamlanmasından sonra oldukça basit kamuflaj teknikleri ile kusurların giderilmesi en uygun yaklaşımdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatlarında ameliyata başvuran hastaların burun sırtında yer alan kıkırdak ve kemik çıkıntılar birtakım çeşitli yöntemler uygulanarak alınmaktadır. Bununla birlikte doğal ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile burun kemikleri farklı yöntemlerle serbestleştirilerek birbirine yaklaştırılmaktadır. Burnun her iki tarafındaki kemikler üzerinde yapılan bu işlemler sonucunda ameliyat sonrası gözlerin çevresinde şişme, mor renk değişikliği gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde kemik ve yumuşak dokuya fazla hasar vermeden işlem yapılmasını sağlayan Piezoelektrik cihazlar gibi teknolojiler ve modern cerrahi teknikler sayesinde oluşan bu ödem ve kanamaya bağlı renk değişiklikleri eski zamanlara göre çok daha az oluşmakta ve 7-12 günde hemen tamamen kaybolmaktadır.

Son yıllarda herhangi bir özel durum ile karşılaşılmadığı sürece burun içerisine tampon konulması gerekmemektedir ve birçok hastada ameliyat tamponsuz olarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda ameliyattan sonra tampona bağlı olarak oluşan baskı ve ağrı hissedilmemektedir.

Ameliyat sırasında burun etlerinde küçülmeyi sağlamak amacı ile yapılan ve kanama riski az olan uygulamalar dışında kanama riski olan herhangi bir cerrahi müdahale yapılmışsa ameliyat sonunda burun içine tampon konulması gerekebilmektedir. Bu durumlarda kullanılan tamponlar genellikle yumuşak bir sünger yapısında olup burunda tıkanıklık dışında ciddi bir problem yaratmamakta ve ameliyattan 2 gün sonra alınmaktadır.

Ameliyatın sonunda burunun dış bölgesine uygulanan bandaj ve plastik alçı ameliyat sonrası birinci haftada yenilenmekte ve genellikle 10. veya 12. günde tamamen çıkartılmaktadır. Hareket etmeyen bir organ olması nedeni ile ameliyat sonrası burunda ciddi bir ağrı hissedilmemekte ve basit ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır. Ameliyat sonrasında sıcak olmayan bir ortamda ve baş hafif yüksek olacak şekilde istirahat edilmesi önerilmektedir. İlk 24-48 saatte gözler üzerine aralıklı bir şekilde soğuk tatbiki yapılması şişliklerin ve morlukların artmasını engellemektedir. Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde burunda oluşabilecek kabuklanma ve tıkanma için bir kez kontrol yaptırmak gerekebilir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme zamanla olmakta ve iyileşme sürecinin tamamlanması yapılan ameliyatın tipine ve içeriğine göre 6-12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun ilk haftalarda daha çabuk, takiben yavaş yavaş şekil değiştirerek istenen sonuca ulaşılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde burnun görüntüsünün planlanan gibi olmaması son derece doğaldır, zamanla ödem azalıp cilt normal kalınlığına geldikçe burnun şekli de istenen yönde değişecektir. Benzer şekilde ameliyat sonrasının erken dönemde tam istenilen sonucun görülmesi ise yapılan işlemlere ve kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılıklar gösterse de zamanla istenenden daha değişik bir sonucun oluşma ihtimali akla gelmelidir. Burun şeklinde zaman içerisinde oluşan değişikliklerin ameliyatı yapan doktorunuzla birlikte izlenmesi en doğru yol olacaktır.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Burun üzerine yerleştirilen bandaj ve alçı 10-12 gün süre boyunca kalacaktır. Bu bandaj ve alçının ıslanmamasına özen gösterilmelidir. Anı zamanda aşırı buharlı ve sıcak yerlerde bulunmak alçının gevşemesine ya da çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında ilk 2 gün gözler üzerine aralıklı olarak soğuk kompres (saat başı 5-10 dakika) uygulanmalıdır.
  • Ameliyat sonrası 5 gün fiziksel aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durmalı ve baş bölgesi kalbe göre yüksekte olacak şekilde istirahat edilmelidir.
  • Bir hafta boyunca aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır. • Ameliyat açık teknik ameliyat yapılmış ise burun ucundaki dikişler 5-7 günde doktor tarafından alınacaktır.
  • Burun ameliyatından sonra gözaltlarında ve yüzde şişme olabilir. Bu şişlikler ve renk değişiklikleri 1-2 hafta içinde tamamen geçecektir. • Burun açıldıktan sonra burun cildi nazik bir şekilde sıvı sabun veya özel losyonlarla temizlenebilmektedir. Bandaj alındıktan sonra makyaj yapılabilmektedir.
  • Ameliyatı takip eden üç hafta boyunca buruna darbe riskini artıran boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giymemek önerilmektedir.
  • Üç hafta süreyle burnunuza sert bir şekilde dokunmamak, ilk 8 hafta buruna darbe gelme ihtimali olan aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir.
  • 8 Hafta boyunca gözlük kullanmamak daha sonraki dönemde hafif çerçeveli gözlükler kullanmak önerilmektedir.
  • Operasyonu takip eden 3 ay boyunca burun cildini güneş ışığından koruyarak yanmasını engellemek gerekir. Bu amaçla en az 30 koruma faktörlü güneş kremleri kullanılması önerilmektedir.
  • Aşırı sıcak burun bölgesinde şişmeye neden olacağından bu tür ortamlarda bulunmamak gerekmektedir.

İLGİLİ KONULAR

Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme

Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi

Burun Estetiği Ameliyatı
Burun Estetiği Ameliyatı

Günümüzde birçok kişi burun estetiği ameliyatı olmak istemektedir. Burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan oldukça önemlidir ve bu nedenle…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası
Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Estetik amaçlı yapılan burun ameliyatlarında birçok hastada burun sırtında var olan kemik ve kıkırdak çıkıntılar çeşitli yöntemlerle alınmakta, takiben doğal…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Değerlendirme
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Burun estetiği ameliyatı olmadan önce, sizi bu ameliyata yönlendiren tüm şikayetlerinizi ameliyatınızı gerçekleştirecek doktorunuza belirtmeniz çok önemlidir.

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiği Sanatı
Burun Estetiği Sanatı

Burun estetiği ameliyatının sonuçları kişiyi mutlu etmeli ve yaşam kalitesini yükseltmelidir. Bu sonucu sağlayacak faktör büyük ölçüde ameliyatı gerçekleştiren doktorun…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiğine Uygun Bir Aday mıyım?
Burun Estetiğine Uygun Bir Aday mıyım?

Burun yüz bölgesinin odağında olması ve kemikli bir yapıya sahip olması nedeniyle yüz çehresini belirleyen bir organdır. Aynı zamanda burun…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi
Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi

Burun estetiği ameliyatı oldukça ayrıntılı bir operasyondur. Günümüzde yapılan çalışmalar ve teknolojik gelişmeler sonucunda burun estetiği ameliyatı sonuçları hastaları memnun…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiği ile İlgili Önemli Bilgiler
Burun Estetiği ile İlgili Önemli Bilgiler

En yaygın olarak uygulanan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği hem burnun şeklini değiştirmek hem burun ile ilgili sağlık problemlerini…

GÖRÜNTÜLE
Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi
Burun Estetiğinde Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi

Burun estetik ameliyatları sırasında büyük burunların küçültülmesi, geniş burunların daraltılması ya da eğri burunların düzeltilmesi için burnun ½ üst bölümünü…

GÖRÜNTÜLE
Burun ve Yüz Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme
Burun ve Yüz Estetiğinde Üç Boyutlu Görüntüleme

Günümüzde hızla gelişen tıbbi teknolojiler ile ameliyat öncesinde mevcut problemler hassas şekilde değerlendirilmekte aynı zamanda burun ve yüz bölgesine yapılacak…

GÖRÜNTÜLE
3D Burun Estetiği
3D Burun Estetiği

Burun yüzün tam merkezine konumlanmış olmasıyla estetik anlamda büyük öneme sahiptir.

GÖRÜNTÜLE
Dinamik Burun Estetiği
Dinamik Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatlarında eskiden burnun estetik operasyon geçirip geçirmediği burun ucundan belli olmaktaydı.

GÖRÜNTÜLE
Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği
Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği

Burun estetiği günümüzde deneyim ve gelişen teknolojilerin sonucu hiçbir iz bırakmadan gerçekleştirilen bir operasyon olmasına rağmen, geçmişten gelen alışkınlıklardan ötürü…

GÖRÜNTÜLE
Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler