Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hem burun solunumunda problem olan hem de burunlarının görünümünü estetik olarak beğenmeyen herkes burun estetiği ameliyatı adayı olabilir. Ameliyat için karar verilirken ön muayene yapılması ve hastanın ameliyattan beklentilerinin tam olarak anlaşılması çok önemlidir. Bu değerlendirmeler sonucunda ameliyata engel olacak durumların saptanması ve ameliyatın yapılmaması gibi bir ihtimal de söz konusu olabilmektedir.

Nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yaklaşım ile uygulanabilmektedir. Burun içinde belirgin eğiklik olan ya da burun ucuna belirgin müdahale yapılacak hastalarda genellikle açık yaklaşım tercih edilmektedir. Ameliyatlar sırasında burun cildi ve burun içi mukoza kaldırıldıktan sonra burun kemik ve kıkırdak yapıları üzerinde gerekli müdahaleler yapılmakta takiben burun cildi yerine yatırılarak bandaj uygulanmaktadır. Çok ufak müdahaleler dışında sıklıkla genel anestezi altında yapılan burun estetiği ameliyatları müdahalenin içeriğine göre 1-3 saat arasında sürmekte ve özel durumlar dışında hastaların ameliyat günü hastanede kalması önerilmektedir.

Faydaları nelerdir?

Burun estetiği ameliyatının hem beden sağlığı hem de psikolojik açıdan birçok faydası bulunmaktadır. Başarı ile uygulanan ameliyatlar sonrasında kişinin nefes kalitesinin düzelmesi ile oksijen alımının artması sonucu vücut sağlık düzeyi artarken istediği görünümde bir buruna sahip olması öz güveninde ve buna paralel olarak sosyal ve mesleki performansına olumlu katkılar sağlamaktadır.

Günlerin takibi nasıldır?

Hastaların burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk gün takipleri genellikle hastanede yapılmakta olup ilaç ve gerekli durumlarda soğuk uygulamaları hastane personeli tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastaların hastaneden çıktıktan sonra doktorları tarafından önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmaları ve belirlenen zamanlarda kontrol randevularına gelmeleri önemlidir. Ameliyat sonrası erken dönemde genel olarak aşırı aktiviteden ve sıcak ortam ve yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Burun estetik ameliyatı sırasında burun içinde eğrilik, et büyümesi ya da sinüzit nedeni ile farklı müdahaleler yapılan hastaların işleme göre değişen sürelerde temizlik ve nemlendirme amaçlı burun spreyleri kullanmaları gerekir. Burun pansumanları genellikle 10 gün içinde tamamlanmakta ve bandajlar alınmaktadır. Ameliyattan sonra ilk iki ay boyunca burna darbe gelme riski olan spor ve aktivitelerden kaçınmak gerekir. Hastalara özel durumlar dışında iki ay boyunca gözlük kullanmamaları ve üç ay boyunca burnunlarını güneş ışınlarından korumaları önerilmektedir.

Prof. Dr. Teoman Dal

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-estetigi-hakkinda-en-cok-merak-edilenler

Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler!

Burnun yüz güzelliğinde önemli bir rolü vardır. Burun estetiği ameliyatı sırasında burnun yeniden şekillendirilmesi yanında diğer yüz yapıları ile uyumunun sağlanması da amaçlanmaktadır.

en-iyi-burun-estetigi-doktoru

En İyi Burun Estetiği Doktoru

Burnun estetik olduğu kadar fonksiyonel açıdan da çok önemli bir anatomik yapı olması yanında estetik görünümü ile ilgili güzellik algısı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.