Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekilenler Nelerdir?

Estetik amaçlı yapılan burun ameliyatlarında birçok hastada burun sırtında var olan kemik ve kıkırdak çıkıntılar çeşitli yöntemlerle alınmakta, takiben doğal ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile burun kemikleri farklı yöntemlerle serbestleştirilerek birbirine yaklaştırılmaktadır. Burnun her iki tarafındaki kemikler üzerinde yapılan bu işlemlere bağlı olarak ameliyat sonrası gözler çevresinde şişme, mor renk değişikliği gibi sonuçlar görülebilmektedir. Günümüzde kemik ve yumuşak dokuya fazla hasar vermeden işlem yapılmasını sağlayan Piezoelektrik cihazlar gibi teknolojiler ve modern cerrahi teknikler sayesinde oluşan bu ödem ve kanamaya bağlı renk değişiklikleri eski zamanlara göre çok daha az oluşmakta ve 7-12 günde hemen tamamen kaybolmaktadır.

Herhangi bir özel durumla karşılaşılmadığı sürece buruna tampon konulması gerekmediğinden birçok hastada ameliyat tamponsuz olarak yapılabilmekte ve ameliyattan sonra tampona bağlı olarak oluşan baskı ve ağrı hissedilmemektedir.

Ameliyat sırasında burun etlerinde küçülmeyi sağlamak amacı ile yapılan ve kanama riski az olan uygulamalar dışında kanama riski olan herhangi bir cerrahi müdahale yapılmışsa ameliyat sonunda burun içine tampon konulması gerekebilmektedir. Bu durumlarda kullanılan tamponlar genellikle yumuşak bir sünger yapısında olup burunda tıkanıklık dışında ciddi bir problem yaratmamakta ve ameliyattan 2 gün sonra alınmaktadır.

Ameliyatın sonunda burunun dış bölgesine uygulanan bandaj ve plastik alçı ameliyat sonrası birinci haftada yenilenmekte ve genellikle 10. veya 12. günde tamamen çıkartılmaktadır.

Hareket etmeyen bir organ olması nedeni ile ameliyat sonrası burunda ciddi bir ağrı hissedilmemekte ve basit ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır.

Ameliyat sonrasında sıcak olmayan bir ortamda ve baş hafif yüksek olacak şekilde istirahat edilmesi önerilmektedir. İlk 24-48 saatte gözler üzerine aralıklı bir şekilde soğuk tatbiki yapılması şişliklerin ve morlukların artmasını engellemektedir.

Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde burunda oluşabilecek kabuklanma ve tıkanma için bir kez kontrol yaptırmak gerekebilir.

Burun estetik ameliyatı sonrası iyileşme zamanla olmakta ve iyileşme sürecinin tamamlanması yapılan ameliyatın tipine ve içeriğine göre 6-12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun ilk haftalarda daha çabuk, takiben yavaş yavaş şekil değiştirerek istenen sonuca ulaşılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde burnun görüntüsünün planlanan gibi olmaması son derece doğaldır, zamanla ödem azalıp cilt normal kalınlığına geldikçe burnun şekli de istenen yönde değişecektir. Benzer şekilde ameliyat sonrası erken dönemde tam istenilen sonucun görülmesi ise yapılan işlemlere ve kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılıklar gösterse de, zamanla istenenden daha değişik bir sonucun oluşma ihtimali akla gelmelidir. Burun şeklinde zaman içerisinde oluşan değişikliklerin ameliyatı yapan doktorunuzla birlikte izlenmesi en doğru yol olacaktır.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Teoman Dal Ulusal ve Uluslararası Bilimsel Dernekler