Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu günümüzde en sık yapılan estetik işlemler arasındadır.

Dudaklara şekil vermek, hacim kazandırmak veya dudak hatlarını belirginleştirmek amacıyla yapılan bu uygulamada en çok tercih edilen dolgu malzemesi vücudun doğal yapı taşlarından birisi olan hyalüronik asittir.

Dudak dolgusu uygulamaları dudak asimetrilerini düzeltmek, dudak çevresindeki ince kırışıklıkları gidermek veya sadece dudaklara daha çekici, daha dolgun bir görünüm kazandırmak amacıyla yapılabileceği gibi yaş ilerledikçe kişisel cilt özelliklerine göre farklı miktarlarda izlenen dudakların hacminde azalma, dudaklarda incelme, dudak burun arası mesafenin uzması, dudakların silikleşmesi gibi sorunlar da dudak dolgusu uygulamalarıyla düzeltilebilmektedir

Dudaklar çok hareketli yapılar olduğundan hyalüronik asit içeren dolguların dudaktaki kalıcılığı diğer bölgelere göre biraz daha kısadır ve kullanılan dolgu maddesinin özelliğine göre genellikle 8-12 ay arası sürmektedir. Genç yaşlarda metabolizmanın hızlı olması nedeniyle dolgular da daha hızlı eriyebilmektedir.

Dudaklar çok hassas yapılar olmasına rağmen işlemden 20-25 dakika önce dudaklara krem ​​şeklinde uygulanan topikal anestezi dolgu uygulamaları için genellikle yeterli olmaktadır. Bu kremlere alerjisi olan veya ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde iğne ile lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Dudak dolgusu uygulamasında kullanılan dolgu malzemesi genel olarak hyalüronik asit içermekte olup, mevcut dudak hacmine ve istenilen sonuca bağlı olarak her enjeksiyonda 0,5-2 ml arasında dolgu maddesi kullanılmaktadır. Gençlerde genellikle dudak hatlarında silikleşme olmadığından sadece hacim kazandırmaya yönelik bir uygulama yeterli olurken, orta ve ileri yaşlarda dudak hattını belirginleştirmeye yönelik ek bir uygulama da gerekebilmektedir.

Dudak dolgusu uygulamalarından sonra genellikle ilk 24-48 saatte izlenen ödem birkaç gün içinde azalır ve dudaklar yeni şekline kavuşur. Uygulamanın daha az ödem oluşumu ile kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi için toplam hacmin birer hafta arayla iki veya üç seansta uygulanması tercih edilebilir.

Başvuru Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kan sulandırıcı ilaç kullanmayan sağlıklı bireylerde hyalüronik asit enjeksiyonu öncesinde herhangi bir ön hazırlık veya test yapılmasına gerek yoktur.

Dudak Dolgusu Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

• İlk 3-4 saatte saat başı 10 dakika süreyle soğuk uygulaması yapılması ödem oluşumunu azaltır

• İlk 24 saat ruj ve diğer nemlendirici benzeri kremler kullanılmamalıdır.

• İlk 24 saat boyunca dudağı gerecek, şeklini bozacak öpme, bükme, ısırma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

• İlk 24 saat ağır egzersiz yapılmamalıdır

Dudak Dolgusunun Riski Var mıdır?

Dudaklar çok hassas yapılardır ve dolgu uygulamalarının iyi sonuçlar verebilmesi için uygun tekniklerle yapılması ve dudak uygulamalarında yüksek saflıkta, uygun yoğunluk ve içerikte kaliteli ürünler kullanılması çok önemlidir.

Özellikleri dudaklara uygun olmayan ürünlerin kullanımı dudakların şeklinin bozulmasına veya dudakların içinde rahatsız edici sertliklerin oluşmasına neden olabileceği gibi kalitesiz ürünlerin kullanımı da vücut savunma sisteminin reaksiyonu sonucu granülom adı verilen sert, ağrılı nodüllerin oluşmasına neden olabilir.

Dudaklar kan dolaşımı çok iyi olan yapılar olduğundan uygulama sonrasında ufak kanamalar meydana gelebilmektedir ancak dolgu maddelerinin damar içine sızmasına bağlı olarak meydana gelen dolaşım bozuklukları diğer bölgelere göre daha az görülmektedir.

Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılması şartıyla; Dudaklarda istenilenden fazla hacim yaratıldığı veya sertlik oluştuğu durumlarda genellikle hyalüronidaz enzim enjeksiyonları ile bu sorunları ortadan kaldırmak mümkündür.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

boyun-germe-ameliyati

Boyun Germe - Necklift

Doğal yaşlanma süreçleri yanında yer çekimi etkisi, kilo alıp verme ve genetik özellikler gibi faktörlerin olumsuz etkilerinin en fazla izlendiği yerlerden birisi de çene altı ve boyun bölgesidir.

ultrasonik-yuz-ve-boyun-germe-genclestirme-ultherapy

Ultrasonik Yüz ve Boyun Germe – Gençleştirme (Ultherapy)

Ultherapy Teknolojisi, cildin alt katmanlarında bulunan taşıyıcı dokularda ses dalgaları kullanılarak oluşturulan noktasal ısı artışları ile kollajen üretiminin uyarılması sonucu ciltte sıkılaşma ve g