Endoskopi Yolu İle Gerçekleştirilen Sinüs Ameliyatı Nasıl Olur?

Endoskopik Sinüzit Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Burnumuzu çevreleyen kemiklerin içinde yer alan ve mukoza adı verilen ince zar ile döşenmiş olan boşluklara sinüs adı verilmektedir. Endoskopik sinüs ameliyatı sinüslerin çeşitli hastalıklarına burun delikleri yolu ile yerleştirilen kameraların sağladığı görüş altında müdahale edilmesi anlamına gelmektedir.

Oldukça dar ve karmaşık bir anatomik bölgede gerçekleştirilen bu endoskopik sinüs ameliyatları genellikle genel anestezi altında uygulanmakta ve müdahale edilecek patolojinin içeriğine göre 45 dakika ile üç saat arasında sürebilmektedir.

Sinüs ameliyatı ile beraber burun içinde başka bir müdahale yapılmayan durumlarda ameliyat sonunda burun hava yoluna herhangi bir tampon uygulaması olmamakta sadece sinüslerin bulunduğu bölgelere iyileşmeyi hızlandıran jel yapısında bazı özel materyaller yerleştirilebilmektedir. Hastaların ameliyat günü hastanede kalmaları bazı durumlarda yapılan ameliyatın içeriğine bağlı olarak bazı durumlarda da ameliyat sonrası takip ve ilaç uygulamalarının düzenli yapılabilmesi için önerilebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Sinüslerin Durumu Nasıl Olur?

Kronik sinüzit nedeni ile yapılan endoskopik sinüs ameliyatlarının amacı sinüslerdeki enfeksiyon odaklarının temizlenmesi ve tıkalı olan sinüs havalanma kanallarının uygun tekniklerle kalıcı şekilde açılmasını sağlamaktır. Küçük odacıklardan oluşan etmoid sinüsler ameliyat sırasında tam olarak temizlenebilirken kafa kemikleri içindeki büyük boşluklar olan diğer sinüslerin sadece tıkalı olan havalanma kanalları açılmaktadır.

Bu nedenle en iyi şekilde uygulanmış bir sinüs ameliyatından sonra da hastaların sinüzit olmaları mümkündür ancak ameliyat başarılı bir şekilde uygulanmış ise sinüs havalanma kanalları tekrar tıkanmamakta ve enfeksiyonlar uygun ilaç tedavileri ile kısa sürede iyileşmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat bölgesinde kanama riskini artırmamak amacı ile hastalara genel olarak ilk iki hafta içinde aşırı aktivitede bulunmamaları ve spor yapılmaması önerilir. Ameliyat sonrasında sinüs mukozası normal fonksiyonlarını kazanan kadar sinüsler kolaylıkla iltihap kapabilirler.

Bu nedenle hastaların iyileşmeleri tamamlanana kadar düzenli olarak doktorlarına kontrole gitmeleri ve enfeksiyona sebep olacak yüzme, dalma gibi faaliyetlerden kaçınmaları gerekir. ​​​​​

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bademcik-ve-genizeti-hastaliklari

Bademcik ve Genizeti Hastalıkları

Burnun arka kısmı (geniz) ve boğazdaki zengin lenf dokusu Waldeyer Halkası olarak isimlendirilmekte ve özellikle hayatın ilk yıllarında ağız ve burun yoluyla gelen enfeksiyonlara karşı vücut savunması

online-gorusme-randevusu

Online Görüşme Randevusu

Kulak burun boğaz hastalıkları ve yüz estetiği alanlarında muayene ya da tedaviye ihtiyacı olan hastalarımız muayenehanemize gelememeleri ya da gelmeyi tercih etmemeleri durumunda bize internet üzerin