Burun Estetiği Hakkında En Çok Merak Edilenler!

Burnun yüz güzelliğinde önemli bir rolü vardır. Burun estetiği ameliyatı sırasında burnun yeniden şekillendirilmesi yanında diğer yüz yapıları ile uyumunun sağlanması da amaçlanmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında burnu küçültme, büyültme, burunda bulunan kemer ve asimetrik bozuklukların düzeltilmesi, burun ucu ve burnun delikleri şekillendirilmesi gibi işlemler uygulanabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler

Doktorunuz ile görüşmenizde burnunuz ile ilgili düşüncelerinizi ve ameliyattan beklentilerinizi açıkça ifade etmeniz çok önemlidir. Bunun yanı sıra solunum ile ilgili bir probleminiz olup olmadığını, geçirmiş olduğunuz ameliyat ya da tedavi süreçlerini ve varsa kullanmakta olduğunuz ilaçları muhakkak doktorunuza söylemeniz gerekir. Pıhtılaşmayı önleyerek kanamaya neden olabilen aspirin ve buna benzer ilaçlar risk oluşturacağından dolayı ameliyat tarihinden iki hafta önce bırakılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı genellikle hastanede ve genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyattan önce ameliyatın yapılacağı hastanede anestezi doktoru tarafından değerlendirilmeniz ve bazı kan testlerinin yapılması gerekir. Burun estetiği ameliyatı ameliyat sırasında yapılacak işlemlerin içeriğine göre 2 ile 4 saat arasında sürebilmektedir. Burundaki problemin içeriğine göre açık ya da kapalı yaklaşım ve farklı ameliyat teknikleri tercih edilebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonunda burun iç yapılarını destekleyen küçük silikon plakalar ve dış yapıları koruyan genellikle ısıtılarak şekil verilen termoplastik yapıda alçılar uygulanmaktadır. Ameliyat günü hastanede kalmak özellikle ağrıya yönelik ilaç ve gözler üzerine soğuk uygulamasının daha kolay yapılmasını sağlar.

Burun içinde silikon destek kullanılmış ise bu destekler genellikle 2 gün sonra çıkarılır. Burun üzerindeki alçı genellikle birinci haftada değiştirilir ve özel durumlar dışında 10-12 günde tamamen çıkartılır. Açık teknik ile yapılan ameliyatlarda burun ucundaki dikişler birinci haftada alçı değiştirilirken alınır. Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca ağır egzersizler yapmamak, 2 ay boyunca toplu sporlar gibi darbe riski olan durumlardan kaçınmak ve gözlük takmamak, 3-4 ay boyunca da burnu uygun bir krem ile güneş yanığından korumak gerekir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-estetigi-ameliyati-kimlere-yapilir

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hem burun solunumunda problem olan hem de burunlarının görünümünü estetik olarak beğenmeyen herkes burun estetiği ameliyatı adayı olabilir. 

sinuzit-hastaligi-tedavisi

Sinüzit Hastalığı Tedavisi

Kafa kemiklerinin içinde bulunan ve dar kanallarla burun içerisine bağlanan hava dolu boşluklara sinüs adı verilmektedir.