Uyku Apnesi Tedavisinde Dil Siniri Uyarımı

Dil Kaslarının Sinirinin Uyarılması (Hipoglossus Siniri Stimülasyonu)

Uyku sırasında kas gerginliğinin azalması ve REM uykusunda oluşan tam kas gevşemesi ile dilin geriye kayarak solunum yolunu tıkaması uyku apnesi hastalığına neden olan en önemli faktörlerden birisidir.

Dili öne çeken genioglossus kasının uyarılarak kasılmasının dilin geri kaymasını önlediği ve dil arkasındaki bölgenin gerginliğini artırdığı anlaşıldıktan sonra uyku apnesi hastalarında bu kası hedef alan tedavi yöntemleri geliştirilmeye başlamıştır. 

Bu amaçla geliştirilen sinir uyarıcı cihazlar (nörostimülatör) ameliyat ile göğüs ön duvarında cilt altına yerleştirilmekte solunum hareketlerini algılayan algılayıcısı kaburgalar arasındaki kasların üzerine, genioglossus kasının kasılmasını sağlayan uyarıcısı ile boyunda dil kaslarını hareket ettiren Hipoglossus siniri üzerine yerleştirilmektedir. Cihaz ameliyattan 4 hafta sonra aktive edilmekte takiben ikinci aydan sonra uyku testi eşliğinde en iyi sonucu sağlayacak şekilde ayar yapılmaktadır.

Hipoglossus siniri stimülatörünün yerleştirilmesi hem güvenli ve düşük riskli hem de hasta açısından uyku apnesine yönelik olarak yapılan diğer ameliyatların çoğuna göre konforlu bir cerrahi olmasına karşın cihazın oldukça pahalı olması ve henüz işlemin etkinliğine yönelik yeterli veri birikimi olmaması nedeni ile günümüzde standart olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasına girmemiştir.

Bu Konudaki Diğer Başlıklar

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir

Uyku Apnesi Tanısında Uyku Endoskopisi

Horlama ve Uyku Apnesinde 

Horlama ve Uyku Apnesinde Dil Kökü Ameliyatları

Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bademcik-ve-geniz-eti-ameliyati

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

Bademcik ve geniz etine yönelik cerrahi tedavi kararı farklı durumlarda verilebilmektedir.

uyku-apnesi-tedavisinde-robotik-cerrahi

Uyku Apnesi Tedavisinde Robotik Cerrahi

Dil kökünün uykuda arkaya kayarak solunum kanalını tıkaması uyku apnesine neden olan en önemli etkenlerden birisi olmasının yanı sıra cerrahi tedavisi belki de en zor olan problemdir.