Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı

Günümüzde birçok kişi burun estetiği ameliyatı olmak istemektedir. Burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan oldukça önemlidir ve bu nedenle estetik operasyon sürecinde ameliyat öncesi planlama ve ameliyat sonrası iyileşme süreci doktor kontrolünde ve özenli bir şekilde yaşanmalıdır.

Koku duyusunun alınmasında etken ve solunumun başlangıcı olarak kabul edilen burun yüz bölgesinin merkezinde yer alması ile de kişinin çehresini belirleyerek estetik olarak görünümüne etki etmektedir.

Bu nedenle burun şeklinden mutlu olmayan insanlar cerrahi müdahaleler ile burun estetiği ameliyatına başvurarak arzu ettikleri burun şekline kavuşmaktadır.

İdeal Burun Estetiği Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği ameliyatının hem estetik hem de fonksiyonel açıdan başarılı olması beklenmelidir. Ameliyat sonrasında fonksiyonel özelliklerinin kaybedilmemesi, nefes almada güçlük çekilmemesi ve koku duyusunun sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Estetik burun ameliyatı sürecinde burun içerisinde bulunan kusurlar da tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde muayene ve planlama ameliyatın başarısını etkileyecek en önemli noktalardan biridir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Planlama

Burun ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir muayene ve planlama süreci yaşanmaktadır. Burun eğriliklerinin tespit edilmesi, var ise deviasyon, polip, burun eti büyümesi gibi problemlerin teşhis edilmesi ya da sinüzit tanısı konulması; burun estetiği ameliyatı planlamasında önemli rol oynamaktadır. Çünkü ameliyat sürecinde öncelikle işlevsel kusurların tedavisi uygulanabilmektedir. Planlama sürecinde ameliyat olacak kişi istediği burun şeklini doktora en iyi şekilde anlatmalıdır. Mümkün ise görsel ya da canlı bir örneğini de doktora göstermelidir.

Teknolojinin gelişmesi ile tıp alanında kullanılan görüntüleme sistemlerinde de büyük gelişmeler yaşanmıştır. Böylece doktorunuzun 3 boyutlu görüntüleme sistemi kullanması, ameliyat öncesinde oluşacak görüntünün öngörülmesini sağlamaktadır. Böylece çok daha nitelikli ve sağlıklı kararlar alınabilmektedir. Ameliyat planlaması öncesinde doktor seçimi de ameliyatın başarısını ve istenilen sonucu büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle mutlaka alanında tecrübeli cerrahların tercih edilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda mümkün ise doktorun daha önce uyguladığı burun estetiği ameliyatı sonuçları da görülmeli ve doktor tercih etme sürecindeki değerlendirmeye dahil edilmelidir. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatı sırasında genellikle burun sırtında bulunan kemik ve kıkırdak yapıdaki çıkıntı farklı yöntemler ile alınmakta, doğal ve estetik bir görünüm ortaya çıkabilmesi için burun kemikleri yandan kırılarak birbirine yakınlaştırılmaktadır. Bu işlemlerin sonucunda göz çevresinde morluk ve şişlik görülebilmektedir. Önceki zamanlarda çok daha uzun süren ameliyat sonrası iyileşme süreci; günümüzde dokuya çok daha az zarar veren ekipman ve cihazların kullanılması sayesinde yaklaşık 2 haftada morluklar ve ödem şikayetleri tamamen kaybolmaktadır. 

Burun estetiği ameliyatları günümüzde özel durumlar haricinde tamponsuz olarak uygulamakta ve böylece hastada tampona bağlı ağrı hissi oluşmamaktadır. Aynı zamanda burnun hareketsiz ve eklemsiz bir yapı olması sebebi ile ağrı kontrolü basit ağrı kesici ilaçlar ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında çok sıcak ve çok soğuk olmayan ortamda baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmelidir. Aynı zamanda bandaj ve alçı uygulamasına müdahale etmemek ve ıslanmaması için özen göstermek gerekmektedir. Ameliyat sonrasında aşırı yüz mimiklerinden kaçınılmalı ve yüz bölgesi herhangi bir darbe, çarpma gibi travmatik olaylardan korunmalıdır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Kimler Yaptırabilir?

Burun estetiği günümüzde birçok kişinin yaptırmak istediği bir ameliyattır. Ancak burun estetiği yaptıracak olan kişilerin dikkate alması gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ameliyat sonrası burun şeklinin gerçekçi bir şekilde planlanması gerekmektedir. Özellikle burnun işlevsel özelliklerine herhangi bir zarar verebilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Burun ameliyatı sonrasında özellikle ilk 6 ay süresince yaşam tarzında birtakım değişiklikler uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Burun ameliyatının başarını oranını doktor tercihi, operasyon süreci ve ameliyat sonrası iyileşme süreci belirlemektedir. 

Burun estetiği ameliyatının başarısızlıkla sonuçlanmasında (kişinin yeni burun şeklinden memnun olmaması, koku ya da solunum problemleri yaşaması) doktorun sağlık açısından uygun bulduğu bir zamanda revizyon ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Ancak revizyon ameliyatlarının başarı oranlarının ilk ameliyattan daha düşük olacağı unutulmamalıdır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Burun ameliyatı öncesinde yapılması gereken işlemler nelerdir?

Burun estetiği ameliyatından yaklaşık olarak 7-10 gün önce sigara, alkol ve kan sulandırıcı vb. kullandığınız ilaçları bırakmanız gerekmektedir. Çünkü ameliyat öncesi bazı muayeneler gerçekleştirilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı yaklaşık olarak ne kadar sürer?

Burun ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatı ağrılı mı geçer?

Burun estetiği ameliyatı eskiye nazaran modern teknikler kullanılarak yapıldığı için herhangi bir ağrı durumundan korkmanıza gerek yoktur. Gelişen teknolojiler bu operasyonu oldukça konforlu hale getirmiştir. 

Burun ameliyatında takılan tamponlar ve alçı ne zaman alınır?

Günümüzde ameliyat sonrasında nefes almayı engellemeyen saf silikonlu tamponlar kullanıldığı için burun dokularına yapışmamaktadır. Ameliyat esnasında tampon uygulaması gerçekleştirilirken herhangi bir şekilde ağrı hissetmeyeceksiniz. 

Burun ameliyatı sonrasında hastanede kaç gün kalmak gerekiyor?

Ameliyat gerçekleştirildikten sonra hasta aynı gün taburcu olup, evine gidebilir.

Burun ameliyatı sonrası sosyal yaşama ne zaman dönülür?

Ameliyat sonrası yaklaşık olarak 10 gün sonra sosyal yaşama dönüş yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı hangi yöntemle yapılıyor? Açık mı Kapalı mı?

Hastanın burun yapısına, hasta ve doktorun tercihine göre operasyon hem açık hem de kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Tabii ki bu işlemler cerrahi girişimle yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği ameliyatı genellikle 4 mevsim yapılabilen bir operasyondur.