Burun Estetiğinde Ultrasonik Piezocerrahi

Piezoelektrik (Ultrasonik) Cerrahi

Burun estetik ameliyatları sırasında büyük burunların küçültülmesi, geniş burunların daraltılması ya da eğri burunların düzeltilmesi için burnun ½ üst bölümünü oluşturan kemik çatının kesiler yaparak küçültülmesi ve-veya yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir.

Burun estetik ameliyatlarının uygulanmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren burun kemiklerinin şeklinde değişiklik yapmak amacı ile kullanılan çekiç, keski, törpü gibi mekanik el aletleri günümüzde de yaygın olarak kullanılmakla beraber yakın geçmişte kemiklerin daha hassas şekilde kesilmesini ve şekillendirilmesini sağlayan motorlu aygıtlar da kullanılmaya başlanmıştır.

İleri- geri, dairesel ya da sağ-sol yönde hareketler yapabilen motorlu aygıtların mekanik aletlere göre daha hassas çalışma avantajları olmasına karşın bu cihazların kullanımı sırasında kemiğin fazla ısınmasına bağlı oluşan doku hasarları, cerrahın dokunma hassasiyetini kaybetmesi ve kesi derinliğinin tespitindeki zorluklara bağlı yumuşak doku hasarları gibi olumsuz sonuçlar izlenebilmektedir.

İlk olarak 2001 yılında çene cerrahisi alanında kullanılmaya başlanan ve piezoelektrik prensiplerine göre çalışarak ultrasonik titreşimler vasıtası ile kemik dokusunda kesi yapabilen cihazlar son zamanlarda burun estetik ameliyatlarında da başarı ile kullanılmaya başlanmıştır.piezocerrahi-cihazlari

Piezocerrahi cihazları ile üzerine mekanik basınç uygulanan seramiğin genişleyip daralarak oluşturduğu ultrasonik titreşim kullanılarak kemik gibi mineralize, sert dokularda kesici etki sağlanırken mukoza, damar, sinir gibi yumuşak dokularda herhangi bir hasar oluşmaması bu teknolojinin en önemli özelliği olarak ön plana çıkmaktadır.

Ana ünite, el aparatı ve aktif kesici uçtan oluşan piezoelektirik cihazların çalışması sırasında fonksiyon gören aktif kesici uçlar yukarı – aşağı yönde 40 – 200 ve ileri – geri yönde 20 – 60 mikron arasında titreşim göstermekte ve kesici etkinin oluşması için aynı amaçla kullanılan mekanik aletlere göre çok daha az bir baskı uygulanması yeterli olmaktadır.

Piezoelektrik cihazların burun estetik ameliyatlarında kullanılması ile elde edilen başlıca avantajlar;

  • Burun kemiklerinde tam istenilen yerde ve özellikte hassas kesiler yapılırken komşu mukoza ve damar dokularında hasar oluşmaması sayesinde kesilen kemik komşuluğunda kanama ve buna bağlı ameliyat sonrası göz çevresi morluklarının izlenmemesi,
  • Kemik iyileşmesinin standart mekanik tekniklere göre %60 oranında hızlı olması,
  • Yumuşak ve düzgün burun kemik hatlarının daha kolay elde edilebilmesidir.

Piezoelektrik cerrahinin burun estetik ameliyatları sırasında sağladığı bu çok özel avantajlara karşın ameliyatın başarı ile sonuçlanmasını yani, yüz estetik hatları ile uyumlu, uzun dönemde de doğal ve iyi nefes alan bir burun elde edilmesini sağlayan en önemli faktörler; Burnun ön ½ kısmını oluşturan ve hava kanalının en dar olduğu bölge olan kıkırdak kısmında uygulanan cerrahi teknikler ile beraber ameliyatı yapan doktorunuzun burun cerrahisi konusundaki bilgi birikimi, estetik görüşü ve tecrübesidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

horlama-ve-tikayici-uyku-apnesi-nedir

Horlama Ve Tıkayıcı Uyku Apnesi Nedir?

Horlama uykuda solunumun gürültülü olmasıdır. Uyku sırasında nefes alırken ya da nefes verirken hava yolu cidarlarında oluşan titreşimden kaynaklanır.

sinuzit-hastaligi-tedavisi

Sinüzit Hastalığı Tedavisi

Kafa kemiklerinin içinde bulunan ve dar kanallarla burun içerisine bağlanan hava dolu boşluklara sinüs adı verilmektedir.