Teşvikiye Mahallesi Sezai Selek Sokak 28-30/9 Nişantaşı İstanbul
Burun Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği Ameliyatı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun Estetiği ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Burun fonksiyonel ve estetik açıdan modern insan için büyük önem taşıyan bir organdır. Günümüzde en sık başvurulan estetik uygulamalar burun şeklinin düzeltilmesi ve arzu edilen şekle getirilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Anatomisi oldukça karmaşık bir organ olan burnun estetik amaçlı ameliyatlarının başarılı bir şekilde sonuçlanması; doktor seçimi, ameliyat öncesi planlama, operasyon süreci ve ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinin nitelikli bir şekilde yaşanmasına bağlıdır. 

Burun Yapısı

Üst solunum sisteminin başlangıcı olarak kabul edilen burun organı; nazal septum olarak adlandırılan kıkırdak ve kemikten oluşan ara bölme ile ikiye bölünmüştür. Her insanda burun şekli farklıdır. Gerek burun içinde nazal septumun yapısı, sağ ve sol burun boşluklarının genişliği; gerekse de burun kemiğindeki farklılıklar burun yapısının her insanda farklı şekilde görünmesini sağlamaktadır. 

Burnun dış yapısı cilt tarafındanörtülürken iç yapısını ise müköz membranlar döşemektedir. Burun iskeletine uygulanan her cerrahi müdahale; burun cilt ve müköz membran yapısında değişiklikler açığa çıkarmaktadır. Bu nedenle burunda uygulanacak estetik operasyonlar öncesinde dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatı 

Burun; yüz bölgesinin merkezinde olması sebebi ile diğer organlara oranla çok daha fazla dikkati çekmektedir. Bununla birlikte burun şeklinde gerçekleşen en küçük değişiklik bile kişinin ifadesinin değişmesine neden olabilmektedir. Günümüzde burun estetiğine sıklıkla başvurulmasının nedeni; burun ameliyatları ile burun ölçüsünün ve şeklinin yüz bölgesindeki diğer organlara uyumlu bir şekilde düzenlenebiliyor olmasıdır. 

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan birisi doktor seçimidir. Burun kişiye özgü bir organdır ve bu nedenle yüz hatlarına en uygun burun şeklinin oluşturulmasında doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. 

Burun estetiği ameliyatı öncesinde burun bölgesinde bulunan diğer sağlık problemlerinin teşhis edilmesi ve ameliyat öncesinde tedavi edilmesi bu alanda uzman doktorlar tarafından çok daha etkili şekilde gerçekleştirilebilmektedir. 

Burun estetiği ameliyatı için doktor seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir;

 • Burun estetiği konusunda tecrübeli bir doktorun tercih edilmesi
 • Doktorun daha önce uygulamış olduğu ameliyatlara ait örneklerin görülmesi
 • Daha önce burun estetiği olmuş kişilerden tavsiye alınması
 • Ameliyat öncesinde burnun fonksiyonel açıdan da değerlendirilmesi

Tüm bunlarla birlikte burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek olan doktorun operasyon süreci ile tüm soruları cevaplandırması beklenmelidir. 

Diğer taraftan hasta tarafından arzu edilen burun şeklinin elde edilebilmesi için doktora ait faktörler kadar hastanın burun kıkırdak, cilt ve kemik dokularının da yeterli ya da arzu edilen sonuçları elde edebilmek için uygun olması gerekmektedir. 

Burun Estetiği Öncesinde Ameliyat Planlaması

Burun estetiği ameliyatı süreci doktor seçiminden sonra ameliyatın detaylı bir şekilde planlanması ile devam etmektedir. Bu süreçte her doktorun farklı yöntem ve teknikleri bulunsa da temelde burun estetiği planlaması aynı disipline dayanmaktadır. Burun estetiği ameliyatının planlanmasında uygulanacak adımlar şu şekilde sıralanmaktadır; 

 • Burunda; anatomik yapısal problemler dışında nefes almayı ve koku almayı engelleyecek bir hastalık mevcutsa ameliyat öncesinde bu hastalığın düzelmesi için gerekli tedaviler uygulanmalıdır
   
 • Burun estetiği operasyonunda uygulanacak işlemlerin planlanması.
  Burun estetiği operasyonunda ameliyat planlamasına göre;
  - Burun küçültme
  - Burun büyütme
  - Burun ucu kaldırma
  - Burun deliklerinin daraltılması
  - Burun kanatlarının küçültülmesi
  - Burun kemiğinin onarılması
  Gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. 

  Bunun yanı sıra burunda fonksiyonel açıdan yaşanan problemler bulunuyor ise;
  - Sinüslerdeki yapısal bozuklukların tedavi edilmesi
  - Burun eğriliği ve septum deviasyonu problemlerinin giderilmesi
  - Büyük burun içi etlerin (konka) küçültülmesi
  - Burun içindeki poliplerin temizlenmesi
  işlemleri de gerçekleştirilmektedir.
   
 • Burun estetiği ameliyatında hangi tekniğinin kullanılması gerektiğine karar verilmesi. 
  Günümüzde başvurulan başlıca burun estetiği ameliyat teknikleri açık ve kapalı tekniktir. Her iki teknikle de uygulanabilen cerrahi yaklaşımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;
  - Minirinoplasti
  - Redüksiyon rinoplasti
  - Tiprinoplasti
  - Preservation rinoplasti
   
 • Arzu edilen burun şeklinin tasarlanması

Burun Estetiği Tasarımı

Burun estetiği tasarımı günümüzde teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak 3 boyutlu tasarım cihazları ile belirlenebilmektedir. Günümüzde alanında tecrübeli pek çok cerrah burun ve yüz estetiği planlamasında 3 boyutlu görüntüleme teknolojisinden faydalanmaktadır. 

Üç boyutlu görüntüleme teknolojisi; burun şeklinin farklı açılardan ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır. Planlanan işlemlerin bu görüntüler üzerinde uygulanabilmesi ile burun estetiği ameliyatı sonucunda açığa çıkacak olan burun görüntüsü oldukça gerçekçi bir şekilde öngörülebilmektedir. 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiğinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de ameliyat sonrası iyileşme sürecidir. Bu süreçte doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmasının yanı sıra aynı zamanda dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır;

 • Burun ve yüz bölgesinin çarpma, düşme ve darbeden azami derecede korunması
 • Ameliyat sonrası erken iyileşme sürecinde baş bölgesi yukarıda kalacak şekilde istirahat edilmesi
 • Doktorun önerdiği ilaçların aksatılmadan kullanılması ve ameliyat sonrası önerilere dikkatlice uyularak ağrı kontrolünün sağlanması ve şişlik ve morlukların kısa sürede iyileştirilmesi
 • Ameliyat sonrası üç ay süre ile burnun korunma olmadan güneş ışığına maruz kalmaması
 • Ameliyat sonrası iki ay süre ile gözlük kullanımından kaçınılması
 • Bağışıklık sisteminin güçlü kılınması ve nezle grip gibi üst solunum yolu hastalıklardan maksimum derecede korunması
 • Doktor kontrollerinin aksatılmaması

Burun estetiği iyileşme sürecinin doğru bir şekilde yaşanması; burun şeklinin hedeflendiği gibi oluşturulmasında büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda ameliyat bölgesinin herhangi bir deformasyona uğramadan iyileşmesi de burunda daha sonraki zamanlarda yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.