Sinüs Ameliyatı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Sinüzitin neden olduğu şikayetler hastalar arasında farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikayetler ön planda iken bazı hastalarda baş ve yüz ağrısı asıl şikayet olabilmektedir.

Sinüzitin tanısında genellikle endoskop ile yapılan burun muayenelerinde iltihaplı akıntı görülmesi yeterli olurken enfeksiyonun durumunu tam olarak değerlendirebilmek için bilgisayarlı sinüs tomografisi çekilmesi gerekli olmaktadır. Muayene ve veya tomografi ile sinüzit saptanan hastalarda ilk tedavi seçeneği ilaçla yapılan tıbbi tedavidir. Uygun süre ve içerikte uygulanan tıbbi tedavilere cevap alınamayan durumlarda cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir.

Sinüs Cerrahisi için Uygun Zaman Nedir?

Tıbbi tedavilerle geçmeyen sinüzitlerde ve tedaviye cevap vermeyen polip problemi olan hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir. Burun içinde yoğun iltihaplı akıntı ile beraber ateş, ağrı gibi akut enfeksiyon bulguları olan hastalarda ameliyat öncesinde akut enfeksiyonun ilaçla tedavisi yapılmalıdır. Ameliyatın aktif enfeksiyon kontrol edilmeden yapılması ameliyat sonrasında kanama, yara iyileşme problemleri ve tedaviye dirençli enfeksiyonlarla karşılaşılma riskini artırmaktadır. Tanı konmuş alerjisi olan hastalarda ameliyatın hastanın alerjisinin aktif olmadığı dönemlerde yapılması ve ameliyat öncesinde alerji tedavisine başlanması ameliyat sonrası dönemin daha rahat geçmesine yardımcı olmaktadır.

Sinüs Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde sinüs ameliyatlarında kullanılan yöntem endoskopik sinüs cerrahisidir. Endoskopik cerrahi sırasında burun deliklerinden sokulan ve farklı açılarda görüntü sağlayan endoskop sistemleri yanından kullanılan çeşitli enstrümanlar yardımı ile sinüs bölgesindeki kronik iltihap odakları ve polip gibi patolojik yapılar temizlenmekte, sinüslerin tıkalı olan havalanma kanalları hassas çevre yapılara zarar vermeden açılarak genişletilmektedir. Anatomik olarak oldukça dar ve karmaşık bir bölgede beyin, görme siniri, şah damarı gibi hayati yapıların komşuluğunda gerçekleştirilen endoskopik sinüs ameliyatlarında düşük komplikasyon riski ile başarılı sonuçlar alabilmek için cerrahin bilgi ve deneyimi yanında kullanılan teknolojinin de önemli rolü bulunmaktadır.

Endoskopik sinüs cerrahisinin süresi ameliyat sırasında müdahale edilecek sinüslere ve patolojinin yaygınlığına göre oldukça değişkendir. Tek bir yanak sinüsüne yönelik ameliyat 15 dakika civarında sürerken daha önce ameliyat olmuş ya da yaygın polip problemi olan hastalarda tüm sinüslere yönelik müdahale 2-3 saat sürebilmektedir. Sinüs ameliyatları sonrasında burun hava yoluna tampon yerleştirilmemekte sinüs boşluklarına kanamayı kontrol etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak amacı ile genellikle jel kıvamında olan ve kendiliğinden eriyen pansuman materyalleri uygulanabilmektedir.

Sinüs Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Sadece sinüslerle yönelik müdahale ile sınırlı endoskopik ameliyatlar sonrasında burun hava yolunda solunumu engelleyecek bir tampon konulmadığı için hastalarda burun tıkanıklığı ve ağrı gibi şikayetler genellikle izlenmemektedir. Sinüs ameliyatlarında başarılı sonuçlar almanın en önemli şartı ameliyat sahasında yara iyileşmesi tamamlanan kadar düzenli kontrollerin yapılması ve gereken durumlarda uygun yara bakımı ve ilaç tedavileri ile iyileşmenin takip edilmesidir.

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

İlginizi Çekebilecek Konular

bademcik-ve-genizeti-hastaliklari

Bademcik ve Genizeti Hastalıkları

Burnun arka kısmı (geniz) ve boğazdaki zengin lenf dokusu Waldeyer Halkası olarak isimlendirilmekte ve özellikle hayatın ilk yıllarında ağız ve burun yoluyla gelen enfeksiyonlara karşı vücut savunması

yeni-koronavirus-enfeksiyonu-covid-19

Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu COVID-19

Koronavirüsler; hayvanlardan insanlara geçerek ciddi hastalıklara neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. İlk kez Aralık 2019 da Çin’de görülmeye başlayan yeni tip koronavirüse bağlı gelişen hastalı

online-gorusme-randevusu

Online Görüşme Randevusu

Kulak burun boğaz hastalıkları ve yüz estetiği alanlarında muayene ya da tedaviye ihtiyacı olan hastalarımız muayenehanemize gelememeleri ya da gelmeyi tercih etmemeleri durumunda bize internet üzerin

RANDEVU TALEBİ

* Lütfen form alanlarını giriniz, bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

KVK Aydınlatma Metnini okudum, anladım, kabul ediyorum
Açık rıza beyanını okudum, anladım, kabul ediyorum